دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام تسلیت باد        سال 1399سال جهش تولید      کسانی که دست‌اندرکار هستند جوری عمل کنند که تولید ان‌شاء‌الله جهش پیدا کند و یک تغییر محسوسی در زندگی مردم ان‌شاء‌الله به وجود بیاورد.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
آقای دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگوی زنده تلویزیونی:
دیوان محاسبات کشور در تهیه گزارش تفریغ بودجه، حرفه ای عمل کرده است
1399/02/30
آقای دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آستانه پایان دوره دهم مجلس، با حضور در برنامه زنده تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران، اقدامات این دوره از مجلس در حوزه های گوناگون داخلی و خارجی را تشریح کرد.
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، آقای دکتر لاریجانی در تشریح وظایف نظارتی مجلس و عملکرد دیوان محاسبات کشور، نظارت مجلس بر دستگاه های اجرایی را محترمانه و فاخر خواند و در این خصوص اظهار داشت: مجلس دهم با توجه به شرایطی که وجود داشت، از ابزارهای نظارتی خود به صورت صحیح استفاده کرد. یکی از ابزارهای نظارتی مجلس، دیوان محاسبات کشور است که در این مدت 8516 گزارش رسیدگی تدوین نموده است. تعداد 3285 پرونده به دادسرای دیوان محاسبات کشور ارسال نموده است که مبلغ 50 هزار میلیارد تومان به حساب خزانه داری کل کشور و حساب دستگاه های اجرایی برگشت داده شده و مبلغ 4 میلیارد دلار نیز توسط صندوق توسعه ملی واصل شده است.
آقای دکتر لاریجانی با اشاره به گزارش تفریغ بودجه سال 1397 کل کشور، گفت: دیوان محاسبات کشور در تهیه و ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 1397 کل کشور کار حرفه ای خود را انجام داد و باید در قالب تفریغ بودجه این موارد را بررسی می کرد و دولت باید در این حوزه تحمل می کرد.
ایشان با بیان اینکه دیوان محاسبات کشور پیش از قرائت گزارش تفریغ بودجه، نسخه ای از آن را برای روسای قوا ارسال کرده بود، افزود: آقای دکتر روحانی بر اساس این گزارش دستور خوبی صادر کرد و به بانک مرکزی دستور داد تا این اشکالات سریعتر رسیدگی شود.
در ادامه، رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نظارت کمی تلخ است و باید با ادبیاتی نظارت کرد که اهداف محقق شود. آنچه که در رسانه ها درباره گم شدن ارز دولتی مطرح شده بود، در لسان رئیس دیوان محاسبات وجود نداشت و آقای دکتر عادل آذر این موضوع را به بنده منتقل کرده بود. مفهومش این بود که از کل منابع اختصاص یافته، سرنوشت 28 میلیارد دلار مشخص است ولی سرنوشت 4 میلیارد دلار از ارز تخصیص داده شده روشن نیست و از سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی علاوه بر ارائه گزارش در صدا و سیما، گزارشی نیز برای بنده ارسال و عنوان کرد که گزارش دیوان محاسبات مربوط به ماه های پایانی سال است و در این فاصله حدود یک میلیارد دلار از ارز دولتی به کشور برگشته است. دیوان محاسبات نیز از این موضوع استقبال می کند اما باید به این مسئله توجه داشت که دیوان محاسبات کشور در زمانبندی مقرر خود تفریغ بودجه را انجام می دهد. بنابراین ناراحتی دولت در این حوزه وجهی نداشت. چرا که منظور از گزارش دیوان محاسبات این نبود که 4 میلیارد دلار خورده شده، بلکه باید فرآیند تخصیص ارز با دقت بیشتری انجام شود.
آقای دکتر لاریجانی با توجه به اظهارنظر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه برخی از تاخیرها در بازگشت ارز دولتی به دلیل وجود تحریم ها بود، افزود: این موضوع قابل مطالعه است، اما دیوان محاسبات در گزارش تفریغ بودجه، نتیجه گزارش خود را ارائه کرد و از نظر بنده دیوان محاسبات کشور، در این گزارش کار حرفه ای خود را انجام داده است و از سوی دیگر دیوان محاسبات، اعلام آمادگی نمود که هر کسی نکاتی دارد، ارائه دهد تا در ادامه رسیدگی لحاظ شود.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
جلسات مجازی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/