دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
زیارت قبر رسول خدا، زیارت مزار شهیدان و زیارت مرقد امام حسین(علیه السلام) برابر است با حج مقبولی که همراه رسول خدا(صلوات الله علیهم) به جا آورده شود. امام محمدباقر(علیه السلام)                سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
تبیین سیاست ها و خط مشی های دیوان محاسبات کشور در سال 1398 در دیدار نوروزی آقای دکتر عادل آذر با کارکنان
1398/01/20

نشست عمومی و دیدار نوروزی مجموعه کارکنان دیوان محاسبات کشور با حضور رئیس کل، دادستان، مستشاران، معاونان فنی، مدیران، حسابرسان کل و مجموعه کارکنان دیوان محاسبات کشور روز یکشنبه 18 فروردین ماه با هدف تبیین سیاست ها و خط مشی های دیوان محاسبات کشور در سال 1398 برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ در این نشست آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن عرض تبریک عید نوروز و عید مبعث و اعیاد پیش روی شعبانیه به حوادث غیرمترقبه سیل در آغازین روزهای سال جدید در برخی استان های کشور اشاره کرد و در این رابطه افزود: آغاز سال جدید تلاقی پیدا کرد با سیل در برخی استان های کشور و متاسفانه عزیزانی را از دست دادیم و خسارت های مالی به بار آمد و دیدن برخی صحنه های زندگی مردم در گل و لای باعث تاثّر زیاد است، برای عزیزان از دست رفته طلب مغفرت و برای بازماندگان طلب صبر دارم.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه در تبیین سیاست های و خط مشی های دیوان محاسبات کشور در سال 1398 سخنان خود را در سه بخش 1- تحلیل فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در تبیین شعار سال 1398 2- مروری بر کارنامه دیوان در سال 1397 و تبیین سیاست ها و خط مشی های این دیوان در سال 1398 و 3- توصیه های درون سازمانی به کارکنان دیوان محاسبات کشور، ارائه کرد.
 
آقای دکتر عادل آذر در تبیین بخش اول سخنان خود گفت: در نامگذاری شعار امسال بعنوان رونق تولید و فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه و بیانات معظم له در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در زمینه اقتصاد نکاتی مد نظر است که خیلی به کار می آید و از طرفی طبق رسالت ملی ما، این موضوعات بعنوان یک مطالبه عمومی مطرح می باشند. از نظر سازمانی نیز دیوان محاسبات از بعد نظارتی با کمیت و کیفیت رونق تولید سر و کار دارد. رئیس کل دیوان محاسبات در ادامه افزود: مقام معظم رهبری در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در زمینه اقتصاد فرمودند: «مسئله‌ی اقتصاد کشور مسئله‌ی مهمّی است. عرض بنده این است: برای شکوفایی اقتصاد کشور، به کاری احتیاج داریم که هم مجاهدانه باشد، هم عالمانه باشد. با تنبلی، با بی‌حالی، کم‌انگیزگی، مسئله‌ اقتصاد کشور حل نخواهد شد. کار جهادی باید انجام بگیرد، مدیریت های جهادی باید بر مسائل اقتصادی کشور احاطه داشته باشند، تصمیم‌گیری کنند؛ کار جهادی. کار جهادی یعنی کاری که هم در آن تلاش هست، خستگی‌ناپذیری هست، هم اخلاص هست؛ [یعنی] انسان می فهمد که برای خودش، برای پُرکردن کیسه‌ خودش کار نمی کند، دارد برای مردم کار می کند، برای خدا کار می کند؛ هم این، و هم عالمانه؛ یعنی بنشینند و با موازین علمی، با شیوه‌ دقیق عالمانه راه‌های صحیح را پیدا کنند؛ هم باسواد باشند، کارآمد باشند، هم امکانات گوناگونی داشته باشند؛ اینها بنشینند کار کنند؛ اقتصاد کشور قطعاً شکوفایی پیدا خواهد کرد». رئیس کل دیوان محاسبات کشور در تطبیق کار دیوان محاسبات با این بخش از سخنان مقام معظم رهبری گفت: کار کردن در دیوان محاسبات باید با توجه به این شاخص های مدنظر معظم له انجام و پیش برود.
 
وی در ادامه به بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و در این زمینه گفت: امروز گام دوم انقلاب این است، شناختن ظرفیت ها و مزیت ها و شناختن فساد و رخنه ها و کمبودها و مشکلات و سینه سپر کردن برای حل آنها. ایشان در این زمینه افزود: مسئولان در این راه باید از خودشان، زندگیشان و حیثیتشان مایه بگذارند. ایشان همچنین با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب توجه به حسابرسی عملکرد و توجه به شاخص طهارت اقتصادی برای مدیران را، در گزارش های حسابرسی و رسیدگی های دادسرایی دیوان محاسبات کشور مهم برشمرد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در پایان بخش اول سخنان خود از بخش های حسابرسی، دادسرا و هیات های مستشاری خواست به ظرفیت های خوب قانونی برای رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی در قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، قانون رفع موانع تولید، قوانین ضد فساد و ضد انحصار و ظرفیت های سیاست های کلی اصل 44 توجه داشته باشند. بویژه برای ایجاد فضای رقابتی و سلامت اقتصادی تلاش نظارتی بعمل آید.
آقای دکتر عادل آذر بخش دوم سخنان خود را با نگاهی به عملکرد دیوان محاسبات در سال 1397 شروع کرد و در این زمینه افزود: بدون تعارف نقد و تعریف های ما از دیوان محاسبات باید عاقلانه و منصفانه باشد و از طرفی توجه داشته باشیم که نتیجه کار، متعلق به همه مجموعه کارکنان دیوان محاسبات می باشد.
ایشان در ارزیابی عملکرد سال 1397 دیوان محاسبات کشور گفت: با توجه به اینکه عملکرد این سال تحت برنامه سند راهبردی دوم دیوان و سند عملکرد چهار ساله دیوان انجام شده است و مستند است می توان گفت دیوان محاسبات کشور در سال 1397 عملکرد خیلی خوبی داشته که البته ایده آل من نیست و باید تلاش کنیم تا این عملکرد را در سال های پیش رو طبق برنامه به سطح عالی برسانیم. وی در توضیح این عملکرد به میزان رضایتمندی ذی نفعان دیوان محاسبات از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی از گزارش تفریغ بودجه و سایر گزارشات دیوان محاسبات اشاره کرد.
ایشان در ادامه ارزیابی عملکرد سال 1397 دیوان محاسبات، میزان پیشرفت سامانه نظارت الکترونیک دیوان محاسبات کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: هرچند سامانه سنا در بعد برون سازمانی کمبودهایی دارد، ولی برای اولین بار در سال 1397 گزارش تفریغ بودجه سال 1396 به طور کامل به صورت الکترونیک و در بستر سامانه سنا انجام شد. در همین راستا ایشان الکترونیکی کردن کل نظام گزارش دهی و کل فرآیند رسیدگی را از برنامه های سال جاری دیوان عنوان کرد که با هدف ارتقاء کیفیت و سرعت فرآیند حسابرسی و رسیدگی و همچنین صرفه جویی در مصرف کاغذ انجام خواهد شد. وی اظهار کرد که در آخرین جلسه شورای دیوان در سال 1397 متشکل از رئیس کل، دادستان، روسای هیات های مستشاری، معاونین و مستشاران دیوان و دادسرا هم قسم شدیم که کل فرآیند رسیدگی در بستر سنا کامل الکترونیکی شود.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه یکی از چالش های جدی دیوان محاسبات را اطلاع رسانی برشمرد و در این زمینه اضافه کرد ما باید تلاش کنیم تا اقدامات خیلی خوبی که در دیوان محاسبات انجام می شود را به موقع و اثربخش به ذی نفعان دیوان محاسبات اطلاع رسانی کنیم. زیرا اطلاع رسانی به اعتماد آفرینی منجر می شود. بنابراین اطلاع رسانی باید به موقع و همه جانبه باشد. ایشان در این راستا از همه کارکنان دیوان محاسبات خواست تا در نشست های کاری، جلسات عمومی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با مدیران دولت، اقدامات و فعالیت های دیوان محاسبات را تشریح و اطلاع رسانی کنند. در این زمینه برای اطلاع رسانی کلامی و سینه به سینه توسط همه همکاران دیوان تاکید نمودند.
آقای دکتر عادل آذر در پایان بخش دوم سخنان خود با توجه به مطالب گفته شده در این بخش به شعار درون سازمانی دیوان محاسبات کشور در سال 1398 اشاره کرد و «کیفیت کاری و نظارت اعتماد آفرین برای رونق تولید» را شعار درون سازمانی سال 1398 انتخاب کرد. وی تاکید کرد که کیفیت در هر سطحی از سازمان اکسیر جلب رضایت ذینفعان و اعتماد آفرین برای جامعه و مردم می باشد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در بخش سوم سخنان خود به توصیه های درون سازمانی برای کارکنان دیوان محاسبات پرداخت و در این زمینه به جدی گرفتن موضوع صرفه جویی در همه زمینه ها، انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و حفظ استقلال حرفه ای کارکنان دیوان محاسبات در این انتخابات و تاکید بر رفاقت و همدلی در بین کارکنان دیوان محاسبات و توجه کارکنان به فرمول برد چهارجانبه یعنی خود، خانواده، سازمان و جامعه اشاره کرد.
در بخش دیگری از این نشست، آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه با اشاره به حادثه جاری شدن سیل در مناطقی از کشور، اظهار داشت که این بارش ها الطاف و محاسنی نیز دارد و امیدواریم که دستگاه ها، سازمان ها و دولت این حادثه را طوری مدیریت کنند تا تحمل مصیبت های وارده آسان تر باشد.
 
 
آقای فیاض شجاعی با تمسک به بیانات مقام معظم رهبری و شعار انتخاب شده از سوی ایشان، تاکید کرد که باید تمرکز دیوان محاسبات به سمت و سویی باشد که زمینه های تحقق این شعار فراهم شود تا در جهت توسعه کشور و حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید و استغنای کشور پیش برویم.
دادستان دیوان محاسبات کشور در بخش دیگری از سخنان خویش ابراز داشت: در بودجه ریزی سالانه مبلغی برای کاهش خسارات بلایای طبیعی اختصاص داده می شود ولی متاسفانه در جای خود صرف نمی شود. بنابراین همکاران دیوان محاسبات باید با دقت و ظرافت بیشتری به خرج کرد این اعتبارات نظارت و رسیدگی نمایند.
ایشان با بیان اینکه اولویت اول کشور باید جبران خسارت های ناشی از سیل های اخیر باشد، راهکارهای ممکن برای جبران این خسارت ها را اصلاح ساختار بودجه سال 1398، تخصیص بخشی از اعتبارات تامین آب کشور به جبران خسارات حوادث اخیر، تسهیلات بانکی و برداشت از منابع صندوق توسعه ملی و.... دانست.
آقای فیاض شجاعی با اشاره به پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همکاران باید حساسیت و امانت داری لازم وکافی را در خصوص گزارشات دیوان محاسبات کشور داشته باشند، چرا که دیوان محاسبات نهادی نظارتی، حرفه ای و مستقل است و باید استقلال حرفه ای خود را در تمام شئونات و امورات حفظ نماید.

دکتر بهاری فر معاون امور اجرایی و پشتیبانی نیز در ادامه این نشست طی سخنانی با ابراز خرسندی از حضور در جمع همکاران و تبریک اعیاد گذشته و پیش رو گزارشی از فعالیت ها و اقدامات انجام گرفته در حوزه منابع انسانی، اداری، پشتیبانی، مالی، رفاهی و ورزشی در سال 1397 را ارائه و در ادامه به بیان آمار استخدام نیروی انسانی جدید، ارتقاء و انتصاب همکاران، بهره وری، میزان استفاده از مهمانسراها، بیمه تکمیلی، برنامه های ورزشی و برنامه های جدید رفاهی و همچنین میزان صرفه جویی های صورت گرفته در حوزه آب، برق، تلفن، گاز و کاغذ پرداخت.
 
 
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به حوادث و خرابی های ناشی از سیل اخیر در برخی استان های کشور اشاره کرد و افزود: در جریان زلزله استان کرمانشاه با جمع آوری 600 میلیون تومان توسط همکاران دیوان محاسبات کشور 60 منزل مسکونی برای روستائیان شهرستان سرپل ذهاب از توابع این استان احداث گردید و اکنون نیز با توجه به جاری شدن سیل در چند استان کشور و تخریب منازل مسکونی این هموطنان عزیزمان پیشنهاد تشکیل کمیته ای را در این راستا داده ایم تا با کمک های همکاران دیوان محاسبات کشور در احداث منازل مسکونی این هموطنان اقدامات ارزشمندی صورت پذیرد.
 
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۴ مهر
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/