دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
زاهد در دنیا کسی است که حرام بر صبرش غلبه نکند و حلال از شکرش باز ندارد .امام علی (ع).                 سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
همایش حقوق شهروندی در دیوان محاسبات کشور برگزار گردید
1397/09/03

همایش حقوق شهروندی با سخنرانی خانم دکتر امین زاده عضو هیات علمی دانشگاه تهران و دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، آقای دکترکوشکی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و آقای دکتر دوایی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگده علوم شناختی و همچنین با حضور آقای شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور، معاونین، مستشاران، مدیران کل، حسابرسان کل و سایر همکاران دیوان محاسبات کشور روز سه شنبه 29 آبان ماه در سالن شهید مدرس برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، در این همایش خانم دکتر امین زاده با اشاره به اینکه ایران اولین کشور منطقه در به رسمیت شناختن حقوق بشر و حقوق شهروندی است، سیر تحول حقوق شهروندی در تاریخ معاصر را بیان کرد و ابعاد مختلف حقوق شهروندی را حق مردم بر دولت، حق دولت بر مردم و حق مردم بر مردم دانست.
خانم دکتر امین زاده گفت: نظارت بر حقوق شهروندی شامل نظارت حاکمیتی، نظارت همگانی و یا مردمی و نظارت سازمان های مردم نهاد است. هدف از این نظارت ها باید مکلف کردن دستگاه ها به اجرای مبانی حقوق شهروندی باشد. بر همین اساس مبانی حقوق شهروندی در سال 1395 تدوین و سپس به دستگاه ها ابلاغ شده است.
ایشان با برشمردن تفاوت های حقوق بشر و حقوق شهروندی، تاکید کرد که مبانی و پایه های حقوق شهروندی در اسلام علاوه بر کرامت ذاتی بر کرامت اکتسابی نیز تاکید دارد.
خانم دکتر امین زاده عدم هماهنگی بین دستگاه ها و همچنین عدم آشنایی به رویه های سازمان هایی مثل دیوان محاسبات کشور را از جمله آسیب های اجرای حقوق شهروندی دانست.
در ادامه این همایش، آقای دکتر کوشکی با موضوع حقوق شهروندی در پرتو حقوق کیفری به سخنرانی پرداخت. ایشان انواع حقوق شهروندی را مدنی و سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و قضایی دانست و ضمانت های اجرایی آن را ضمانت اجرایی مدنی، ضمانت اجرایی انتظامی و ضمانت اجرایی کیفری بیان کرد و در ادامه به تشریح جنبه های ضمانت اجرایی کیفری در حقوق شهروندی پرداخت.
آقای دکتر کوشکی بزرگترین مشکل کشورهای در حال توسعه را رفتاری دانست و گفت: در کشور ما قوانین و ضمانت اجرایی لازم برای رعایت حقوق شهروندی وجود دارد ولی فرهنگ و اهتمام لازم برای رفتار درست شهروندی وجود ندارد.
در بخش دوم این همایش آقای دکتر دوایی حقوق شهروندی را از بعد روانشناختی بررسی و تشریح کرد و راه های رسیدن به هویت مثبت و رعایت حقوق شهروندی از طریق ایجاد هویت های مثبت را بیان نمود.
شایان ذکر است همایش یک روزه حقوق شهروندی از طرف مرکز آموزش و بهسازی منابع انسانی دیوان محاسبات کشور و با استقبال همکاران در محل دیوان محاسبات کشور برگزار گردید.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/