دیوان محاسبات کشور
/ Divan News
/
/
/
آقای دکتر عادل آذر در سفر به استان لرستان خبر داد:
تشکیل هیات حسابرسی ویژه جهت سرعت ‌بخشی به پروژه‌های مناطق سیل زده لرستان و پرداخت خسارت‌ها
1398/05/19

آقای دکتر آذر رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور در ادامه سفرهای استانی خود، به همراه آقای عمرانی معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه به استان لرستان سفر نمود. در مراسم استقبال از ایشان، استاندار، معاونین استاندار، اعضای شورای دستگاه‌های نظارتی، جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی، مدیرکل، معاونین و کارکنان دیوان محاسبات استان حضور داشتند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ در این سفر، آقای دکتر عادل آذر پس از دیدار با استاندار و حضور در گلزار شهدای خرم‌آباد و ادای احترام به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بازدید از طرح کشت و صنعت استان در جلسه شورای اداری استان حضور یافت. در این جلسه، آقای دکتر عادل آذر ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید صارمی و تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه و تبیین نقش رسانه‌های گروهی در جامعه و قدردانی از زحمات این قشر، اظهار داشت: در مکاتبات و یادداشت‌های مسئولان استان لرستان دغدغه این است که دستگاه‌های نظارتی به پیشرفت امور کمک کنند تا قدرت و جسارت تصمیم‌گیری از ما گرفته نشود.
آقای دکتر عادل آذر اظهار نمود: نگاه دیوان محاسبات این است که باید نظارت در خدمت توسعه باشد و خط مقدم این توسعه شما مدیران هستید. ما مدیران را فرماندهان توسعه می‌دانیم و شما مدیران دستگاه‌های اجرایی باید توسعه و پویایی استان لرستان را رقم بزنید. فرمولی هم که در حمایت از مدیران، به نظر ما رسیده این است که در بخش پیشگیری از تخلفات، آموزش های لازم را بدهیم وطرح ارتقای دانش حقوق مالیه را برای مدیران همه‌ استان‌ها اجرایی ‌کنیم.
رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه لرستان در بخش بودجه‌ای یکی از استان‌های پاک است، اما نسبت به استان‌های دیگر در قسمت جذب اعتبارات کند عمل کرده است. اگر شش ماه پیش شما اعتبارات را جذب می‌کردید بازدهی آن پنج برابر الآن بود، لذا مدیر دلسوز باید در هزینه‌ها تسریع و دقت کند.
رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور در رابطه با اعتبارات دولت در مناطق سیل‌زده عنوان کرد: شرایط هزینه اعتبارات سیل اخیر در ابتدای سال جاری ویژه است، اعتبارات این بخش از محل ماده(10) قانون تنظیم و ماده(12) مدیریت بحران و به‌صورت خارج از شمول است، پیشنهاد می‌گردد یک هیات حسابرسی به‌صورت ویژه در دیوان محاسبات استان لرستان جهت تسریع و سرعت ‌بخشی به پروژه‌های این مناطق و پرداخت خسارت‌ها تشکیل گردد.
آقای دکتر عادل آذر در بخش دیگری از سخنان خود بر ثبت معاملات در سامانه(ستاد) و همچنین ثبت اموال و دارایی‌های دستگاه‌های اجرایی در سامانه(سادا) تاکید و با اشاره به اینکه یکی از معضلات ما این است که نمی‌دانیم حکومت ما چقدر اموال و دارایی دارد. پس باید این اموال بدون سند شناسایی، ثبت و از آنها به‌عنوان پشتوانه انتشار اسناد و اوراق مالی برای پیشرفت پروژه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و بهبود وضعیت اقتصادی کشور استفاده نماییم.
رئیس‌کل دیوان محاسبات کشور خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات استان لرستان در ارزیابی‌های کیفیتی جزء بهترین استان‌ها است و بهترین کارشناس‌ها را دارد، لذا مدیران استان باید از این ظرفیت حرفه ای و دانشی در جهت توسعه، عمران و آبادانی استفاده نمایند.
در ادامه این سفر، آقای دکتر عادل آذر ضمن تاکید بر استقرار حسابرسی عملکرد، به برنامه‌ریزی آتی دیوان محاسبات در توانمندسازی نیروی انسانی و تحول نظام آموزشی کشور اشاره نمود و از میزبانی و مهمان‌نوازی مقامات استانی تقدیر و تشکر نمود.
در ابتدای این جلسه و پیش از سخنان آقای دکتر عادل آذر، آقای زینلی مدیرکل دیوان محاسبات استان لرستان ضمن عرض خیرمقدم به آقای دکتر عادل آذر و هیات همراه و مدعوین به جایگاه و شرح وظایف دیوان محاسبات کشور طبق اصول 54 و 55 قانون اساسی اشاره و گزارش مختصر، مستند، جامع و مؤثری از عملکرد دیوان محاسبات استان لرستان ارائه نمود. سپس استاندار لرستان از نقش سازنده و سیاست‌های پیشگیرانه و هدایتگرانه دیوان محاسبات کشور تقدیر و تشکر نمود.
همچنین آقای دکتر عادل آذر در جمع صمیمی کارکنان دیوان محاسبات استان در محل سالن اجلاس اداره کل حاضر گردید. در این دیدار، آقای زینلی مدیرکل دیوان محاسبات استان گزارشی از فعالیت‌های دیوان محاسبات استان و عملکرد کارکنان این اداره کل ارائه نمود و به تشریح فعالیت‌های هیات‌های حسابرسی، تعداد دستگاه‌ها، اقدامات پیشگیرانه، میزان تخلفات، تعداد جلسات فنی و اداری، اقدامات حقوقی، فعالیت اداری اعم از ارتقاء و انتصاب، بازنشستگی‌ها و جذب نیرو، فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌های فرهنگی پرداخت. در پایان تعدادی از همکاران استان مسائل و مشکلات اداری و فنی را مطرح و آقای دکتر عادل آذر رهنمودهای مناسب را ارائه نمود.
 
/ /