دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم :خدایا نعمت سرزندگی و کوشایی را به ما ارزانی دار و از سستی، تنبلی، ناتوانی، بهانه آوری، زیان، دل مردگی و ملال محفوظمان دار.                 سال 1398سال رونق تولید                          کلید حل مشکلات اقتصادی، توسعه تولید ملی است.مقام معظم رهبری(مدظله العالی)EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
سخنرانی آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور به مناسبت روز حسابدار در دانشگاه الزهراء
1397/09/17

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در همایشی تحت عنوان «حسابداران و بخش عمومی»که به مناسبت روز حسابدار، 15 آذر ماه در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه الزهراء با حضور مدیران و کارشناسان وزارت امور اقتصادی و دارایی، دیوان محاسبات کشور، سازمان حسابرسی، وزارت بهداشت، ذیحسابان، معاونین و مدیران کل مالی، حسابداران رسمی، حسابداران شاغل در بخش های عمومی و دولتی، سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس و اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و استادان و دانشجویان دانشگاه های مختلف برگزار شد، سخنرانی کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ آقای دکتر عادل آذر در ابتدای سخنرانی خود از بودن در جمع حسابداران با وصف پاکدست ترین و باشرفترین کارکنان، به مناسبت روز حسابدار ابراز خرسندی کرده و از عوامل برگزاری همایش تشکر و قدردانی کرد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه در سه محور چالش های نظام حسابرسی، سخنی با دانشجویان رشته حسابداری و درخواست از اساتید رشته حسابداری به ایراد سخن پرداخت. ایشان در خصوص چالش های نظام حسابرسی این سئوال مهم را مطرح کرد که چرا نظریه ها و تئوری های قوی که در رشته حسابدرای وجود دارند در عمل خود را نشان نمی دهند؟ تا دستگاه های نظارتی و دولت ماموریت هایشان را در حوزه حسابرسی به خوبی انجام دهند. وی در پاسخ به این سئوال گفت: به نظر می رسد نظامات حرفه ای این رشته نتوانسته اند در بخش عمومی و دستگاه های حکومتی اتصال برقرار کنند تا این دانش انتقال یابد. دکتر عادل آذر در این زمینه به ضعف عدم برآورد دقیق اموال عمومی دولت یا عدم برآورد دقیق سرانه دانش آموزی و دانشجویی کشور اشاره کرد و این ضعف ها را ناشی از عدم کاربرد مدیریت بر مبنای شواهد صحیح و همچنین عدم اجرایی شدن بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در کشور دانست که باعث شده است دیوان محاسبات نتواند عملکرد دولت را در زمینه کارآمدی، اثربخشی و صرفه اقتصادی امور به درستی مورد ارزیابی و حسابرسی قرار دهد. ایشان در این بخش از سخنان خود به ادعای دولت در ارائه بودجه برمبنای عملکرد اشاره کرده و لازمه ارائه بودجه برمبنای عملکرد را ارائه گزارش عملکرد سال گذشته که به تایید دیوان محاسبات نیز رسیده باشد، عنوان کرد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در راستای بخش نخست سخنان خود ابراز داشت دیوان محاسبات کشور برای دستیابی به حداقل 50 درصد تفریغ بودجه سال 1397 با رویکرد عملکردی، آمادگی دارد تا در قالب تیم های حرفه ای، با مشارکت اساتید و صاحب نظران دانشگاهی و حرفه ای گروه هایی را تشکیل دهد که در این زمینه کمک کنند.
آقای دکتر عادل آذر به تشریح بخش دوم سخنان خود که توصیه هایی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حسابداری بود، پرداخت و در این زمینه گفت: از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حسابداری می خواهم به حقوق مالیه و حسابرسی بر پایه IT توجه ویژه داشته باشند زیرا در این دو بخش در فارغ التحصیلان ضعف های اساسی دیده می شود. حسابدار و حسابرس حرفه ای و کارآمد شخصی است که به حقوق اداری و مالیه عمومی و همچنین دانش مبتنی بر فنآوری اطلاعات مجهز باشد.
وی همچنین در بخش سوم و پایانی سخنان خود که خطاب به اساتید رشته حسابدرای بود به حسابداری بخش عمومی اشاره کرد و گفت: از اساتید بزرگوار می خواهم که توجه ویژه ای به توسعه حسابداری بخش عمومی داشته باشند و با توجه به پیوستگی و یکپارچگی بین دستگاهی دولت، ماتریس حسابداری ملی (national accounting matrix(NAM) را تهیه نمایند.
شایان ذکر است ادامه این همایش با محورهای کارکردهای مدیریت مالی در بخش عمومی، سامانه های حسابداری بخش عمومی، حسابداری بخش عمومی و تحولات استانداردها، مدیریت نوین بخش عمومی و تاثیر تحولات آن بر حسابداری بخش عمومی، تامین مالی در بخش عمومی و نمونه های موفق در حسابداری بخش عمومی برگزار شد.


/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ جمعه ۳۰ فروردين
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/