دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند:فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن، نور چشم و میوه دل من است.                              مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی                               EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
نشست مشترک دیوان محاسبات کشور با وزارت امور اقتصادی و دارایی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز
1397/03/09

جلسه مشترکی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و هیات همراه و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با رئیس کل دیوان محاسبات کشور، دادستان، معاونین فنی رئیس کل و تعدادی از حسابرسان کل در محل دیوان محاسبات کشور برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، در این نشست که با هدف تبیین محورهای تعیین شده از طرف دیوان محاسبات کشور برای تحقق شعار سال «حمایت از کالای ایرانی» برگزار گردید، آقای دکتر عادل آذر ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور آقای دکترکرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی و هیات همراه، گفت: در دیوان محاسبات کشور، محورهای 8 گانه برای تحقق شعار سال، با رویکرد تعامل با دستگاه های اجرایی تعریف شده است تا در جلساتی که با دستگاه های اجرایی برگزار خواهد شد، مورد بررسی قرار گیرند و اگر دستگاه ها راهکارهایی در این زمینه دارند ارائه نمایند و دیوان محاسبات کشور کمک های لازم را برای عملیاتی کردن این محور ها ارائه نماید.
ایشان با تاکید بر اینکه امکانات و سرمایه دانشی ما در اختیار دستگاه های اجرایی است، افزود: سه محور از 8 محور تعریف شده در خصوص تحقق شعار سال، مرتبط با وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد. در این نشست این سه موضوع مورد بررسی قرار می گیرد تا دیوان محاسبات کشور بتواند مشاوره های لازم را در این زمینه ارائه نماید.
در ادامه نشست آقای بیت عفری مدیرکل رسیدگی و بررسی های فنی امور اقتصادی و زیربنایی گزارشی با محوریت تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی ارائه کرد و گفت: سه محور صادرات و واردات، جذب سرمایه و مبارزه با قاچاق کالا که مرتبط با وزارت اقتصادی و دارایی می باشد در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
ایشان با بیان اینکه دیوان محاسبات کشور، مشکلات و محدویت های کشور در صادرات، ابزارها، قوانین و مقررات مرتبط با صادرات و واردات را مورد بررسی قرار داده است و در این رابطه راهکارها و اولویت هایی که به حمایت از مصرف کالای ایرانی کمک کند را بیان نمودند.
همچنین در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی راهکارهای رفع موانع قانونی و تسهیل و امنیت سرمایه گذاری را تشریح کردند.
آقای منوچهر رضایی حسابرس کل حقوقی و قضایی نیز، گزارشی در خصوص قاچاق کالا و قوانین و مقررات مرتبط ارائه کرد و گفت: دیوان محاسبات کشور موضوع قاچاق را آسیب شناسی کرده و پیشنهادهای لازم در این زمینه ارائه شده است.
در ادامه نشست آقای دکتر کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات، از دیوان محاسبات کشور به دلیل بررسی ریشه ای موضوعات و مشارکت در بودجه ریزی سال 1397 تشکر کرد و افزود: امسال با شرایط ویژه ای روبرو هستیم. وی با اشاره به اینکه سال گذشته برای اولین بار جذب سرمایه گذاری مثبت بوده است ولی یکی از دغدغه های اصلی کشور، بیکاری از جمله بیکاری قشر تحصیل کرده می باشد، افزود: موضوع دیگر بحث خصوصی سازی و اجرایی نشدن اصل 44 قانون اساسی (که مورد انتظار مقام معظم رهبری نیز بوده) است، می باشد.
آقای دکتر کرباسیان گفت: در حوزه نظری صاحب نظران زیادی داریم و نظرات خود را ارائه می دهند ولی در عملیاتی سازی این نظریه ها ضعف داریم و باید به شکل عملی وارد کار شویم. سیستمی و الکترونیکی شدن خدمات راهکاری برای عملیاتی شدن امور است و از این طریق ما 33 استراتژی را عملیاتی کردیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تشکر از دیوان محاسبات کشور به لحاظ همکاری در تصویب قانون بودجه سال 1397 ابراز داشت: 70 درصد از بودجه سال 1396 از طریق درآمدهای غیرنفتی تامین شده است. البته مشکل ما در عدم پرداخت سود سهام شرکت های دولتی است و در ارتباط با صادرات باکشورهای همسایه باید بهتر عمل شود و باید نگاه به آینده داشته باشیم. در غیر اینصورت با چالش روبرو خواهیم بود.
ایشان در خصوص مبارزه با قاچاق کالا نیز عنوان کرد: قانون مدونی برای مبارزه با قاچاق کالا تدوین ولی به فراموشی سپرده شد. باید کمک کنیم تا بتوانیم با قاچاق کالا مبارزه نماییم.
دکتر کرباسیان با اشاره به اینکه در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا جزو کشورهای موفق دنیا هستیم، افزود: برای اولین بار x-Ray را در داخل کشور تولید می کنیم و می توانیم با توسعه آن با قاچاق کالاها بهتر مبارزه کنیم.
ایشان در خصوص جذب سرمایه خارجی نیز اظهار داشت: باید از منابع خارجی برای پیشبرد اهداف استفاده کنیم و فرآیندهای سرمایه گذاری مثل گرفتن مجوز، بیمه و ... را در داخل کشور تسهیل کنیم. مردم در بازار سرمایه مشارکت ندارند. باید آنها را نیز در این بازار مشارکت دهیم و امنیت و بیمه آنها را تامین نماییم. لازم است برای حمایت از کالای ایرانی همه بخش ها وارد کار شوند و فضای کسب و کار بهبود یابد.
همچنین آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور در این جلسه، به بیان فلسفه انتخاب شعار سال از سوی مقام معظم رهبری پرداخت و افزود: دیوان محاسبات کشور ماموریت دارد در اجرای وظایف قانونی خود در راستای حمایت از کالای ایرانی گام بردارد و این حمایت باید همه جانبه باشد و اعطای تسهیلات برای تولید داخلی، تلاش برای جذب سرمایه و تقویت کنترل های داخلی می تواند در این زمینه موثر باشد.
سردار مویدی خرم آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان نمودند که: نگاه ستاد مبارزه با قاچاق کالا پیشگیرانه است و اقداماتی که در مرزها و یا در خصوص کوله برها انجام شده است بسیار محسوس و مهم است و تشکیل جلسات تعاملی با دیوان محاسبات کشور می تواند برای پیشبرد اهداف مبارزه با قاچاق کالا و ارز مفید باشد.
ایشان با بیان اینکه در سال گذشته 8 راهبرد را در قالب 23 هدف و 263 فعالیت برای دستگاه ها تهیه و ابلاغ کردیم، گفت: اگر نگاه سیستماتیک نداشته باشیم قاچاق همواره استمرار خواهد داشت و نمی توان با آن مبارزه کرد. همچنین ایشان رصد نحوه مصرف اعتبارات مربوط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز را توسط دیوان محاسبات کشور در سایر دستگاه های اجرایی بسیار مفید دانست.
در پایان نشست، آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور مقرر داشت: گزارشات ارائه شده توسط دیوان محاسبات کشور به وزارت اقتصاد و دارائی ارسال و وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارشات مربوط به اقدامات انجام شده در خصوص 33 راهبرد تعیین شده را به دیوان محاسبات کشور ارسال نمایند. همچنین مقرر شد موضوعات این گزارشات در کارگروه های مشترک تخصصی بررسی و راهکارهای عملی اجرای پیشنهادات در تحقق اهداف حمایت از تولید داخلی ارائه و پیگیری گردد و موضوعات مرتبط با قاچاق کالا و ارز و ثبت سفارش واردات و صادرات و امور گمرکی نیز در نشست آتی مورد بررسی قرار گیرد.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/