دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند:فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن، نور چشم و میوه دل من است.                              مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی                               EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
در همایش مدیران دیوان محاسبات کشور از سند برنامه راهبردی دوم دیوان محاسبات کشور و طرح بینا رونمایی شد
1397/02/24

همایش دو روزه مدیران دیوان محاسبات کشور با حضور رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس کل، دادستان، مستشاران، معاونین رئیس کل و دادستان و کلیه مدیران و حسابرسان کل دیوان محاسبات کشور در سالن شهید مدرس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، در ابتدای این همایش آقای دکتر مقیمی رئیس مرکز آموزش و برنامه ریزی دیوان محاسبات کشور و دبیر همایش ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان و مدعوین، گزارشی از فعالیت های انجام شده برای تدوین سند برنامه راهبردی، برنامه پنج ساله دوم دیوان و طرح بینا ارائه نمود و سپس برنامه همایش مدیران را توضیح داد.
در ادامه همایش، آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن خیرمقدم به مدعوین همایش به ویژه اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس فلسفه اصلی برگزاری این همایش را رونمایی از سند برنامه راهبردی دیوان محاسبات کشور و طرح بینا عنوان کرد و با تشریح اهداف، چشم انداز، ماموریت ها و اهداف بلند مدت دیوان، افزود: اهداف، چشم انداز، ارزش ها و استراتژی های مطرح شده در این سند، مولفه های زیادی دارد که برخی از آنها بسیار حائز اهمیت می باشد. یکی از این مولفه ها پاسخگویی، به ویژه پاسخگویی به ذینفعان اصلی یعنی مجلس، هیات رئیسه و کمیسیون های مجلس به ویژه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات می باشد.
آقای دکتر عادل آذر با بیان اینکه نمایندگان از ما می خواهند ضمن ارائه گزارش، بخش هایی از قانون را که اشکال دارد مشخص کنیم و تنها به موارد تخلف و یا فاقد عملکرد اکتفا نکنیم، گفت: صرف ارائه گزارش به کمیسیون و مجلس تنها وظیفه دیوان محاسبات نیست، بلکه باید تحلیلی از قوانین نیز داشته باشیم و به بیان راهکارهای لازم بپردازیم.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور دومین شاخصه برجسته مطرح شده در سند راهبردی را چابکی سازمانی دانست و افزود: تمام تلاش ما این بوده که واکنش صحیحی که در حد و اقتضاء و متناسب با عملکرد دستگاه ها باشد نشان بدهیم و یکی از موارد چابکی دیوان محاسبات کشور در سال گذشته گزارش 8 ماهه ضمنی و ارائه به موقع گزارش تفریغ بودجه و قبل از بررسی لایحه بودجه در صحن مجلس شورای اسلامی است.
آقای دکتر عادل آذر با اشاره به رونمایی از سند برنامه راهبردی دیوان محاسبات کشور، گفت: هرچند امروز از این سند رونمایی می کنیم ولی ارزیابی ها باید از سال 1396 باشد. چرا که ما حضور فعالی در کمیسیون ها و صحن علنی مجلس شورای اسلامی و ارائه گزارش های ضمنی داشته ایم که نمونه ای از چابکی دیوان محاسبات می باشد. وی افزود: جنس و رویکرد گزارش دهی دیوان محاسبات در سال 96 تغییر کرده و گزارشات به سمت آسیب شناسی رفته است، گزارش 8 ماهه ضمنی بودجه سال 96 تا حدودی انتظارات را برآورده کرده اما همچنان می خواهیم که در این زمینه رشد داشته باشیم. در ارائه سازوکارهای مناسب به ذینفعان پیشگام باشیم.
رئیس کل دیوان محاسبات عنصر بعدی این سند را رعایت حرفه ای گرایی و استقلال حرفه ای و فنی و همچنین مجهز شدن به تکنولوژی های جدید دانست و تاکید کرد: زیرساخت ها و سخت افزارهای خوبی در زمینه فناوری اطلاعات در دیوان محاسبات وجود دارد. ما با این امکانات می توانیم تفریغ بودجه را از صفر تا 100 الکترونیکی انجام دهیم و امیدواریم که تفریغ بودجه 96 به طور کامل از طریق نظام سنا تهیه و ارائه شود. سیستم سنا باید در تمام ارکان دیوان از گزارش دهی تا اجرای احکام استقرار یابد و الحمدالله اجماع لازم برای استقرار این سیستم به وجود آمده است.
رئیس کل دیوان محاسبات با اشاره به رونمایی از طرح بینا به تشریح این طرح پرداخت و گفت: این طرح برای اجرای سیاست پیشگیری و هدایتگری دیوان محاسبات کشور می باشد. باور ما این است که سازوکارها و برنامه های هدایت گری و پیشگیری که در شعار دیوان محاسبات کشور آمده است به طور کامل آماده شده است. هدف ما این است که در سال 97 برنامه ها با شیب تندتر و با کیفیت بهتر اجرا شود.
آقای دکتر عادل آذر با تاکید بر اینکه دیوان محاسبات کشور به عنوان دستگاه نظارتی باید الگوی دستگاه های دیگر باشد، گفت: دیوان محاسبات کشور باید با تمام توان و ظرفیت فعالیت کند و بازدهی و بهره وری بالایی داشته باشد.
وی اضافه نمود: سیاست دیوان محاسبات پیشگیری و هدایت گری در عین اقتدار است. بنابراین دیوان محاسبات باید ضمن احترام به مدیران دستگاه های اجرایی وظایف قانونی خود را به نحو احسن و با اقتدار کامل انجام دهد. رئیس کل دیوان محاسبات اظهار داشت: خیر حرفه ای درعمل مقتدرانه وظایف حرفه ای و قانونی دیوان نهفته است. ایشان اضافه کرد البته تلاش کرده ایم با موضوع هدایتگری و پیشگیری میزان پرونده ها را کاهش دهیم. بطوری که دو سوم واریزهای استان ها حاصل از سیاست های پیشگیرانه و هدایت گرانه بوده و تنها یک سوم آن دادسرایی بوده است.
آقای دکتر عادل آذر با اشاره به شعار سال جاری گفت: وظیفه دیوان محاسبات است که خرید و استفاده از کالاها و امکانات داخلی را در دستور کار قرار دهد و در برنامه های حسابرسی نیز نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی را در اولویت خود قرار دهد.
رئیس کل دیوان محاسبات با اشاره به خروج آمریکا از برجام تاکید کرد: در این شرایط باید به مردم امید داد. وظیفه ما امیدآفرینی است چرا که می توانیم با تکیه بر ظرفیت های داخل از این گردنه سخت با لطف الهی و رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب هم عبور کنیم.
در ادامه برنامه، با حضور دکتر تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از طرح بینا و سند برنامه راهبردی دیوان محاسبات کشور رونمایی شد و سپس آقای دکتر تاجگردون تاکید کرد که دیوان محاسبات چشم مجلس و قانونگذار است و با ارائه به موقع گزارش های نظارتی می تواند از تخلفات جلوگیری کند. این چشم بینا نباید کم سو شود بلکه این چشم باید روز به روز بیناتر شود و اطلاعات را به درستی به مغز منتقل کند تا مغز بتواند نسبت به اطلاعات تصمیم گیری کند، البته این چشم نباید خطا کند و یا نسبت به تخلفات چشم پوشی داشته باشد. ایشان با ارزشمند دانستن اقدامات دیوان محاسبات کشور در جهت پیشگیری و هدایت گری گفت که گزراش های دیوان باید شفاف باشد.
آقای دکتر تاجگردون با بیان اینکه نظارت باید براساس مرّ قانون باشد و اگر قانون خطا دارد باید اصلاح کنیم، اضافه کردند دولت های ما در برخورد با قانون نگاه تفسیر به رأی دارند و در هر صورت دیوان محاسبات کشور باید نظارت حرفه ای و مستقل را ادامه دهد. همه دستگاه ها باید احساس کنند که این نهاد متخصص و مستقل است.
وی با اشاره به درخواست دولت برای مناظره با دیوان محاسبات، گفت: دعوت به مناظره با دیوان محاسبات درست نیست، همه ما باید مراقبت کنیم تا دیوان آسیب نبیند و گزارش نظارتی در نهاد قانونگذار بررسی شود، البته این موضوع شروطی دارد از جمله اینکه دیوان محاسبات باید کاملا حرفه ای و تخصصی رفتار کند.
آقای دکتر تاجگردون با اشاره به تلاش دیوان برای چابکی تصریح کرد: گزارش های پس از خرج قابلیت پیگیری زیادی ندارند و هیچ نهادی زیربار آن تخلف نمی رود، از اینرو از چابکی دیوان محاسبات استقبال می کنیم.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به مدیران کل استان ها توصیه کرد: اگر نمایندگان به سراغ شما نیامدند شما به سمت آنها بروید و به آنها اطلاعات بدهید، چرا که هرچه دانش نمایندگان بالا باشد، بهتر می توانند تصمیم گیری کنند. شما می توانید بهترین مشاوران نمایندگان باشید.
آقای غلامرضا تاجگردون با اشاره به خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی کشور، آمادگی لازم برای مدیریت قوی تر کشور وجود دارد و شرایط ایجاب می کند که منسجم تر و دقیق تر و با اراده قوی تر برای کشور کار کنیم.
آقای دکتر تاجگردون با تاکید بر اینکه از مشکلات پیش روی خروج آمریکا از برجام عبور خواهیم کرد، چرا که این شرایط سخت تر از گذشته نیست، در واقع این شرایط مرحله ای از اعتلای انقلاب است، افزود: نباید دشمن تراشی کنیم. موضع گیری اخیر مقام معظم رهبری و سران قوا بیانگر حُسن تدبیری است تا ما دشمن تراشی نکنیم.
در بخش دیگری از این همایش، آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور به شان و جایگاه قانونی دیوان محاسبات کشور اشاره کرد و افزود: هنوز جایگاه این نهاد عالی نظارتی به خوبی تبیین نشده است و از شما مدیران کل استانی که در ارتباط مستقیم با نمایندگان استان خود در مجلس شورای اسلامی هستید، انتظار می رود که جایگاه دیوان محاسبات کشور را بیشتر تبیین و تشریح نمایید.
آقای فیاض شجاعی از دیوان محاسبات کشور به عنوان چشم بینای مردم و جامعه یاد کرد و گفت: ماموریت دیوان فقط وکالت مجلس نیست بلکه در اصل 54 و 55 قانون اساسی به ماموریت ها و جایگاه قانونی دیوان محاسبات کشور اشاره شده است. اطلاق عنوان دیوان به هر نهادی به این معنی است که روش آن سازمان، محکمه ای و شان آن نظارتی است و این عنوان در ایران تنها به سه نهاد دیوان محاسبات کشور، دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور اطلاق یافته است و این سه نهاد به عنوان فصل الخطاب می باشد و رایی که این نهاد ها صادر می کنند قابل نقض و یا تغییر نیست. البته حضور حاکم شرع در دیوان محاسبات کشور به مفهوم این است که آرای این دیوان در سایر نهادها مطرح و مورد تجدید نظر قرار نگیرد و در داخل این سازمان مطرح شود.
دادستان دیوان محاسبات کشور برای نهادهایی که به آنها عنوان دیوان اطلاق می گردد خصیصه هایی را بیان کرد من جمله؛ برخورداری از شان نظارتی، روش کار محکمه ای و فرآیندی و وجود هیات عمومی که ایجاد وحدت رویه می کند. بنابراین تغییر نام کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به عنوان دیوان اصل 90 صحیح نمی باشد.
ایشان صاحبان اصلی دیوان محاسبات کشور را مردم و مهمترین ماحصل فعالیت های آن را گزارش تفریغ بودجه دانست که باید به اطلاع عموم برسد. بنابراین ماموریت های دیوان محاسبات شامل حسابرسی، رسیدگی و تهیه گزارش تفریغ بودجه می باشد که همه آنها در کنار هم انجام می پذیرد.
آقای شجاعی رویکردهای سند راهبردی دیوان محاسبات کشور را نظارت مستمر دانست که بر تمام مراحل و فرآیندهای نظارت مالیه عمومی صورت می گیرد و هدایت گری که جنبه مشورتی دارد و در انتها اقتدارگرایی است که دیوان محاسبات کشور تمایلی برای نشان دادن این اقتدار به صورت برخوردی ندارد و راهکار آخر محسوب می شود.
آقای دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه که میهمان دیگر همایش بود، هدف خویش از حضور در این همایش را تکریم و قدردانی از دیوان محاسبات کشور بیان کرد و گفت: من شما را همکارانی بسیار توانا می دانم زیرا براساس تقسیم کار که برای سازمان برنامه و بودجه شده است، امور نظارتی بر عهده این سازمان قرار گرفته است و از این لحاظ با شما همکار محسوب می شویم. من همیشه به دیوان محاسبات کشور افتخار می کنم و موید زحمات شما عزیزان هستم و خودم را همیشه در کنار برادرم دکتر عادل آذر و سایر نهادهای نظارتی مثل سازمان بازرسی می بینم و همکاری داریم و از فعالیت های نظارتی شما در حین اجرا استقبال می کنم زیرا به هنگام بودن نظارت برای جلوگیری از زیان بسیار مهم است.
آقای دکتر نوبخت با بیان اینکه اجرا پایان کار نیست و از نظارت پس حین اجرا استقبال می کنیم، افزود: امروزه دیوان محاسبات کشور کاملا بروز و برخط عمل می کند و گزارشات این دستگاه های نظارتی به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.
ایشان با تشریح فضای اقتصادی و سیاسی حاکم بر کشور، خواستار انسجام و همدلی و اتحاد بیشتر در جامعه شد و گفت: در شرایط موجود باید برای حفظ و نگهداری از نظام و کشور تلاش بیشتری بکنیم و انشااله خداوند متعال توفیق دهد تا از آرمان های امام(ره) و شهدا پاسداری کنیم.
 
از دیگر سخنرانان این همایش آقای دکتر الوانی استاد برجسته و چهره ماندگار مدیریت بود که با موضوع رویکرد در کنترل و نظارت به سخنرانی پرداخت. ایشان با اشاره به مشخصه های سازمان موفق نظارتی، گفت: زمانی باید خود را در یک سازمان نظارتی موفق بدانیم که سلامت عملکرد سازمان و جامعه افزایش یابد.
دکتر الوانی افزود: در دانش مدیریت چند سازوکار وجود دارد که شامل؛ زور، قوه قهریه، پاداش و ایجاد همدلی است و مهمترین روش نظارت بر اساس همدلی می باشد و باید تصویرگر همدلی و بازیگر نقش اصلاح گری باشیم. بنابراین مدیریت باید بر اساس انصاف، همدلی و در راستای اصلاح نه فقط مجازات باشد. اگر نظارت را بر اساس اصلاح تعریف کنیم باید نقش اصلاح گر داشته باشیم.
 
شایان ذکر است در این همایش، از نفرات برتر دیوان محاسبات کشور با اهداء لوح تقدیر و تندیس همایش قدردانی شد و نشست کمیته های تخصصی برگزار گردید. همایش مذکور به مدت دو روز ادامه داشت و با قرائت گزارش جمع بندی کارگروه های تخصصی مستشاری، حمایت از کالای ایرانی، حسابرسی عملکرد، حقوقی و تفریغ بودجه و فناوری اطلاعات به کار خود پایان داد.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/