دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند:فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن، نور چشم و میوه دل من است.                              مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی                               EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
مراسم اختتامیه دوره آموزشی بدو استخدام، ویژه نیروهای جدید الاستخدام دیوان محاسبات کشور برگزار شد
1397/02/08

مراسم اختتامیه دوره آموزشی بدو استخدام، ویژه نیروهای جدید الاستخدام دیوان محاسبات کشور با سخنرانی آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور روز چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور در ابتدای سخنان خود اعیاد شعبانیه بویژه میلاد حضرت امام زمان(عج) را تبریک گفت و برای کارکنان جدید الاستخدام آرزوی موفقیت کرد. ایشان در ادامه سخنان خود گفت: هریک از اعضای یک نهاد یا سازمان یا هر واحد اجرایی در بدو ورود و عضویت می خواهند جایگاه آن سازمان را در حاکمیت یا اسناد بالا دستی بدانند، اهداف غایی آن را بشناسند، با ماموریت های اصلی آن و ابزارها و روش های انجام ماموریت ها آشنا شوند و از فرآیندها و مراحل کاری سازمان آگاه و کنشگران و فعالان در انجام هریک از مراحل کاری را بشناسند و بالاخره بدانند محصول و خروجی نهایی این سازمان چیست؟ و حاکمیت و افکار عمومی این سازمان را بر چه اساسی و با چه معیارهایی ارزیابی می کنند.
آقای شجاعی در ادامه سخنان خود به جایگاه دیوان محاسبات کشور در حاکمیت و اسناد بالادستی اشاره کرد و گفت در اصول 54 و55 قانون اساسی دیوان محاسبات با عنوان«دیوان» یعنی محکمه عالی در حوزه مالیه عمومی با برخورداری از شان«نظارتی» معرفی شده است که یک جایگاه ویژه و ارزشمندی است که از آن می توان بعنوان بازوی نظارتی مقتدر نظام نیز تعبیر کرد.
ایشان در ادامه سخنان خود به اهداف غایی و ماموریت های اصلی دیوان محاسبات اشاره کرد و اطمینان بخشی به حاکمیت و مردم، بعنوان صاحبان اصلی حکومت، انتظام دهی به مالیه عمومی و صیانت از حقوق بیت المال را اهداف غایی دیوان محاسبات و حسابرسی، تفریغ بودجه و رسیدگی های قضایی را نیز به عنوان ماموریت های اصلی دیوان محاسبات برشمرد.
دادستان دیوان محاسبات در بخش دیگری از سخنان خود به ابزارها و روشهای انجام ماموریت های سازمان اشاره کرد و گفت: حسابرسی، بررسی، تفحص در کلیه امور مالی کشور، استیضاح مسئولان، تحقیق، تعقیب، صدور دادخواست، صدور آراء و قرار ها، احکام و اجرای احکام همه ابزارهای قانونی جهت انجام ماموریت های دیوان محاسبات می باشند.
آقای شجاعی در ادامه به فرآیندها و مراحل کاری دیوان محاسبات اشاره کرد و افزود: مراحل کاری در دیوان محاسبات شامل یک کار فرآیندی است و خروجی دیوان محاسبات ، محصول فرآیندهایی است که در طول هم به صورت زنجیروار انجام می شود و به همین دلیل احتمال خطا درآن بسیار پایین است. وی فعالان و کنشگران اصلی مراحل کاری دیوان محاسبات را واحدهای فنی و حسابرسی، واحد تحقیق و تعقیب، صدور دادخواست و دفاع ازآن(دادسرا)، واحدهای داوری و صدور رای(هیات های مستشاری)، واحد ذیصلاح جهت رسیدگی به اعتراضات و صدور حکم(محکمه تجدید نظر)، هیات عمومی و واحد اجرای احکام عنوان کرد.
ایشان محصول نهایی دیوان محاسبات را شامل گزارش های اعلامی به دادستانی، گزارش های موردی، ضمنی و موضوعی دستگاهی، گزارش تفریغ بودجه و صدور رای دانست و افزود: هرچه گزارش ها از بعد کارشناسی و مستند سازی از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد برای حاکمیت اطمینان بخش است و آرای اصداری نیز هرچقدر مستند، مستدل، قاطع و قابلیت اجرا داشته باشد نشان دهنده این خواهد بود که دیوان محاسبات کار خود را درست انجام داده است.
آقای شجاعی در پایان سخنان خود به نیروهای جدید الاستخدام دیوان محاسبات توصیه کرد از آنجا که کار نظارت بسیار مهم است بنابراین باید توجه داشت نظارت باید عالمانه، مشفقانه، مشارکت جویانه، منصفانه، قانون مدار، واقع بینانه، دور از سیاسی کاری، اصلاح گرایانه و به دور از مچ گیری باشد و همواره خود را در قبال وجدان، مردم و خدا مسئول بدانیم و از توجه به شایعه،ظن و گمان پرهیز نماییم.
در بخش دیگری از مراسم اختتامیه، آقای مظفری مدیر کل دفتر آموزش و بهسازی منابع انسانی گزارشی از روند برگزاری این دوره آموزشی که به مدت 5 روز برگزار شد، ارائه کرد و هدف این دوره آموزشی را آشنایی نیروهای جدید الاستخدام با قانون اساسی و قانون دیوان محاسبات، آشنایی با وظایف دستگاه های اجرایی، ایجاد توانایی و دانش شغلی و حقوق فردی و شغلی برشمرد.
در پایان مراسم اختتامیه با اهدای لوح تقدیر، از اساتید و مدرسان این دوره آموزشی قدردانی بعمل آمد.
 
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/