دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند:فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن، نور چشم و میوه دل من است.                              مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی                               EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
تبیین سیاست ها و خط مشی های دیوان محاسبات در سال 1397 در دیدار نوروزی رئیس کل با کارکنان
1397/01/21

دیدار نوروزی و نشست عمومی آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور با کارکنان در فضایی صمیمانه و با حضور دادستان، مستشاران، معاونان، مدیران وحسابرسان کل و کلیه کارکنان دیوان محاسبات کشور روز یکشنبه 19 فروردین ماه برگزار شد.
در این نشست آقای دکتر عادل آذر ضمن تبریک سال نو و تشکر از زحمات یک ساله همکاران در سال 1396 از اینکه در سازمانی ارزشمند، خوشنام، درخشان و با پرسنلی شریف فعالیت می کند ابراز خشنودی کرد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور عملکرد این سازمان در سال 1396 را خیلی خوب توصیف کرد و گفت: اظهارنظرها و بازتاب های درون سازمانی و برون سازمانی هر دو موید این نکته است که عملکرد دیوان محاسبات کشور نسبت به سال پیش بهتر شده است و بهبود شاخص های عملکردی دیوان تنها بر مبنای عوامل درون سازمانی نیست بلکه ذینفعان، صاحب نظران و جامعه نیز بر آن اذعان دارند و معتقدند که دیوان محاسبات کشور در اوج کار حرفه ای قرار دارد. بطوری که گزارشات این سازمان در بیش از 70 درصد تصمیمات و برنامه های ذینفعان اصلی تاثیرگذار بوده است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور این موفقیت را حاصل تلاش همکاران این سازمان دانست و از زحمات آنان تقدیر و تشکر کرد. وی اظهار داشت: بی شک این موفقیت مرهون زحمات گذشتگان ما در هر سطحی نیز هست. ایشان تفاوت بارز عملکرد دیوان محاسبات در سال 96 با سال های پیشین را گزارشگری بهتر و حضور در کمیسیو ن ها و همچنین ارائه زحمات همکاران در رسانه ها و مجلس دانست و گفت: در سال 96 توانستیم زحمات همکاران را با زبان تحلیلی و توصیفی برای مخاطبان ارائه کنیم و این جز با همدلی و صمیمت شما امکان پذیر نبود.
آقای دکتر عادل آذر افزود: سال هاست که در خصوص اقتصاد مقاومتی بحث می شود ولی باید بروز و ظهور آن را در عرضه کالاها، خدمات و سایر خروجی های کشور مشاهده کرد. خروجی دیوان محاسبات کشور نیز گزارشاتی است که به خوبی عرضه شده است.
ایشان ضمن اشاره به شعار سال از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فلسفه انتخاب این شعار را پتانسیل بالای کشور ایران در رسیدن به این هدف و تولید کالاها و خدمات باکیفیت دانست و گفت: کشور ایران پتانسیل و ظرفیت لازم برای تولید محصول و خدمات باکیفیت را دارد و تنها موردی که باعث نگرانی می شود پمپاژ و تزریق ناامیدی در جامعه است. چرا که کشور ایران چنان قوی و مستحکم است که با اتفاقات کوچکی همچون نوسانات ارز دچار تلاطم نخواهد شد و چنانچه همه وظایف خود را به خوبی بشناسیم و به آن عمل کنیم به جایگاه واقعی خود خواهیم رسید. به همین منظور حسابرسی برای تحقق شعار سال«حمایت از کالای ایرانی» یکی از اصلی ترین اولویت های برنامه سال 1397 دیوان محاسبات خواهد بود. در این راستا اقدام سریع معاونین فنی در مکاتبه با دستگاه های ذیربط را یادآور شد.
آقای دکتر عادل آذر با اشاره به اینکه در سال 1396 تمام شاخص های عملکردی چه در بخش واحدی و چه سازمانی دیوان محاسبات رشد داشته است، افزود: البته با کاستی ها و چالش هایی نیز مواجه بوده ایم؛ از جمله استقرار سیستم سنا که در این حوزه تنها رشد 35 درصدی را نسبت به سال 95 تجربه کردیم و برقراری نظام ارزیابی عملکرد که حدوداً 50 درصد پیشرفت داشته است که امیدواریم در سال 1397 به طور کامل استقرار یابند.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور همچنین به چالش های برون سازمانی نیز اشاره کرد و گفت: این چالش ها نشانه آن بود که دیوان محاسبات وظایف خود را به خوبی و بطور حرفه ای ایفا نموده است.
ایشان با نگاهی به شعار داخلی دیوان محاسبات کشور در سال 1396 اظهار نمودند که شعار ملی ما همچنان «حمایت از کالای ایرانی» است و شعار محوری درون سازمانی سال 97 را «تندرستی، صمیمیت و کارآمدی» عنوان کرد و تشریح نمود که تندرستی لازمه کار اثربخش هر یک از همکاران، صمیمیت مهمترین عنصر همبستگی و وفاداری سازمانی و کارآمدی محور اصلی فعالیت های دیوان محاسبات است. مولفه ها و راهبردهای این شعار عناوینی همچون استقلال حرفه ای، شفافیت، صداقت، بی طرفی، حرفه ای گری، کیفیت، پاسخ گویی، پایبندی به اصول اخلاقی، رسیدگی فرآیندی و عادلانه و چابکی در سند راهبردی برنامه پنج ساله دوم آمده است. ایشان ضمن تشکر از کلیه ارکان دیوان که در تدوین سند راهبردی و برنامه پنجساله دوم مشارکت نموده اند اظهار نمود، این سند راهبردی میثاقنامه دیوان محاسبات و محور برنامه های سال 1397 همه ما خواهد بود.
در بخشی از این نشست آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن تبریک سال نو و اعیاد ماه رجب به بیان مهمترین اقدامات دیوان محاسبات در سال 1396 پرداخت و رویکردهای سال 1397 دادسرا را تشریح کرد. ایشان ارائه گزارش عملکرد 8 ماهه قانون بودجه سال 1396 کل کشور و تفریغ بودجه سال 1395 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی توسط آقای دکتر عادل آذر را نشانه اقتدار دیوان محاسبات و بخش گزارش دهی و رسیدگی و صدور احکام قطعی و اعلام عمومی آن در بالاترین رده اجرایی کشور را نیز اقتدار در بخش رسیدگی برشمرد و گفت: سال 96 سال پرکار و موثری بود و دیوان محاسبات در کنار سیاست های پیشگیرانه و هدایتگرانه، رویکرد مقتدرانه خود را در برخورد با انحرافات و تخلفات به خوبی به معرض نمایش گذاشت. وی همچنین افزود در رسیدگی ها و اعمال مجازات ها برای کسانی که مرتکب تخلف شده اند نیز دیوان محاسبات مقتدرانه عمل کرده است و در این رابطه با هیچ مقامی تعارف نداشته است.
دادستان دیوان محاسبات کشور در ادامه، موضوع حمایت از کالای ایرانی و مرور قانون دیوان محاسبات کشور از جمله مواد 5 و6 این قانون و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه را برای دستیابی به اهداف نظارتی سازمان از رویکردهای مدنظر دادسرای دیوان در سال 97 اعلام کرد و افزود: حمایت از کالای داخلی باید همه جانبه و با بازبینی در سیاستگذاری پولی، مالی و تجاری، برند سازی، ارتقاء کیفیت و توسعه کمیت کالاها، کاهش قیمت تمام شده و ایجاد انگیزه و مطلوبیت در مصرف کالاهای تولید داخلی صورت گیرد. دیوان محاسبات به عنوان بازوی نظارتی نظام و چشم بینای ملت لازم است در این رابطه از دستگاه های اجرایی مرتبط، تحقق شعار سال را مطالبه گری نماید و نتیجه را برای افکار عمومی و مسئولان ارشد نظام گزارش کند.
آقای دکتر بهاری فر معاون امور اجرایی و پشتیبانی دیوان محاسبات کشور دیگر سخنران این نشست بود که ضمن تبریک سال نو به کارکنان به تشریح فعالیت های این معاونت در حوزه های مالی، اداری، خدمات و رفاهی در سال 1396 پرداخت و به اجرای طرح سلامت کارکنان دیوان، بهبود وضعیت ورزش، افزایش سرانه فرهنگی و ورزشی استان ها، افزایش و بهبود کیفیت استفاده از خدمات مسافرتی در استان ها، نوسازی ناوگان نقلیه دیوان، بهبود کیفیت بیمه خدمات تکمیلی، استخدام نیروهای جدید از طریق آزمون سازمان سنجش، گزارش آماری جلسات ارتقاء و انتصاب، فوق العاده ویژه و ارتقاء گروه و اجرای مقدماتی نظام ارزیابی عملکرد اشاره کرد. وی همچنین به فرصت ارتقاء شغلی و دریافت فوق العاده ویژه از طریق دستورالعمل «اقدامات فاخر» اشاره کرد.
آقای دکتر مقیمی رئیس مرکز آموزش و برنامه ریزی دیوان محاسبات کشور نیز در بخشی از این گردهمایی به تشریح آخرین اقدامات این مرکز در حوزه های آموزش و بهسازی منابع انسانی، تدوین استانداردها و دستور العمل ها، نظارت و ارتقاء کیفیت و فن آوری اطلاعات پرداخت. وی در سخنان خود به سند راهبردی دیوان که برنامه دوم پنجساله دیوان است، اشاره کرد و افزود: این سند حاصل زحمات همه ارکان دیوان است که با آسیب شناسی برنامه پنج ساله اول دیوان محاسبات و کارهای کارشناسی فشرده آماده و مصوب شده است.
سند راهبردی دوم دیوان محاسبات مشتمل بر چشم انداز، بیانیه ماموریت، اهداف بلند مدت هشتگانه، ارزشهای محوری دهگانه، استراتژیهای کلان هفده گانه و برنامه عمل پنجساله (برنامه پنجساله دوم 1400-1396) دیوان محاسبات می باشد. اگر چه شروع برنامه از سال 1396 بوده و مبنای فعالیت دیوان قرار گرفته است ولی کتاب آن در نشست مدیران دیوان در اردیبهشت ماه رونمایی خواهد شد و در دسترس همکاران قرار خواهد گرفت.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/