دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم :خدایا نعمت سرزندگی و کوشایی را به ما ارزانی دار و از سستی، تنبلی، ناتوانی، بهانه آوری، زیان، دل مردگی و ملال محفوظمان دار.                              مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی                               EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
سخنرانی دادستان دیوان محاسبات کشور در همایش مدیران حقوقی- بازرسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو
1396/12/15

دادستان دیوان محاسبات کشور درهمایش مدیران حقوقی- بازرسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانشگاههای علوم پزشکی و سازمان غذا و دارو به تشریح جایگاه و مأموریتها و رویکردهای دیوان محاسبات کشور در بحث اعمال نظارت بهینه و تعامل با دستگاههای اجرایی پرداخت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور در ابتدای سخنرانی خود به جایگاه عالی نظارتی دیوان محاسبات کشور اشاره کرد و گفت: با لحاظ اصول قانون اساسی و قوانین و اسناد بالادستی دیوان محاسبات را عالی ترین، کامل ترین، تخصصی ترین و بی نظیرترین نهاد نظارتی می دانم که وظیفه ی کنترل عملیاتی و مالی کلیه دستگاههای اجرایی را در تمامی مراحل و فرایند ها بر عهده دارد.
ایشان افزود: دیوان محاسبات دستگاه نظارتی است که نظارتش محدود به پیش از خرج، حین خرج و بعد از خرج نیست بلکه نظارتش از نوع استراتژیک که تمام مراحل و فرآیندها از تصمیم سازی، تصمیم گیری، اجرای تصمیمات، آثار مترتب بر اجرای تصمیمات را شامل می شود و کلیه راهکارها، مأموریتها، اختیارات وظایف از تحقیق و تفحص، حسابرسی، بررسی رسیدگی، اظهارنظر، گزارش تفریغ بودجه و صدور رأی و حکم و اجرای آن برای تحقق امر نظارت و به منظور پاسداری از بیت المال، یعنی نظارت بر مدیریت صحیح منابع جهت تحقق توسعه پایدار، متوازن و همه جانبه در کشور و نهایتاً تحقق حکمرانی بهینه، بکارگرفته می شود.
دادستان دیوان محاسبات در ادامه سخنان خود ویژگی های نظارت دیوان محاسبات را عالمانه- مشفقانه و مشارکتی، منصفانه، واقع بینانه، بدور از هرگونه سیاسی کاری، شایعه و ظن و گمان، تعاملی و پرهیز از مچ گیری برشمرد و افزود: تمام اهتمام دیوان محاسبات بر این است که نظام مالی، عملکردی دستگاههای اجرایی را با تعامل و همکاری، بنحوی نظارت و راهبری نماید که وقوع نارسایی ها و تخلفات مالی و تصمیمات نادرست منجر به تضییع حقوق بیت المال به حداقل برسد و اقدامات و عملکرد دستگاهها و استفاده از تمامی امکانات، فرصت ها، موقعیت ها، مجوزها، اختیارات و به طور کلی صرف بودجه و بیت المال منتهی و منجر به توسعه کشور و یک حکمرانی مطلوب گردد. حکمرانی که در آن شاهد کاهش فاصله طبقاتی، ارتقای سطح برخورداری از امکانات، فقرزدایی، رفع تبعیض و کاهش فساد و در نتیجه تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی، فرهنگی باشیم.
ایشان در پایان سخنان خود گفت برای رسیدن به این اهداف، دیوان محاسبات اطمینان از برقراری روشها و دستورالعملهای مناسب مالی و کاربرد مؤثر آنها جهت نیل به اهداف، تقویت و حتی ایجاد کنترلهای داخلی، آگاه سازی مدیران به وظایف قانونی و سازمانی خود، نظارت در فرآیندها و مراحل و اتخاد سیاست پیشگیرانه و رویکرد مقتدرانه را در دستگاه های اجرایی دنبال می کند.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/