دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
دو خصلت است که بهتر و بالاتر از آنها چیزی نیست؛ ایمان به خدا و سود رساندن به برادران خویش . امام حسن عسگری (ع)                              مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
سفر دادستان ديوان محاسبات کشور در راس هياتي عالي رتبه به فرانسه
1396/06/25
در اجرای تفاهم نامه امضا شده میان دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران و دیوان محاسبات فرانسه و با هدف تبادل تجربیات در حوزه حسابرسی دولتی بویژه نظام حسابرسی قضایی، هیاتی عالی رتبه به سرپرستی آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور در تاریخ 11 شهریور ماه سال جاری عازم پاریس گردید.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، هیات اعزامی از دیوان محاسبات کشورمان بر اساس دعوت رسمی دیوان محاسبات فرانسه و برنامه از پیش تعیین شده با آقای دیدیه میگو رئیس کل دیوان محاسبات فرانسه دیدار و در خصوص توسعه همکاری های دو جانبه گفتگو و تبادل نظر نمود.
در این دیدار دادستان دیوان محاسبات کشورمان ضمن تشکر از دعوت و مهمان نوازی خوب دیوان محاسبات فرانسه از هیأت ایرانی، با تاکید بر تشابهات نظام قضایی حسابرسی و مقررات حسابرسی و رسیدگی های قضایی در دو دیوان، ابراز امیدواری کرد: نه تنها مراودات فرهنگی و آموزشی بلکه همکاری دو کشور و دو ملت در همه زمینه ها در جهت منافع متقابل، توسعه و تعمیق یافته و توسعه همکاری های دو دیوان محاسبات منجر به توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور شود. البته این همکاری ها بعد از لغو تحریم های ظالمانه علیه ایران شروع شده که انعقاد قراردادهای خرید هواپیما، همکاری در زمینه خودروسازی و قرارداد نفتی با توتال، از نمونه های آن است.
در ادامه آقای شجاعی با اشاره به دیدگاه ایرانیان درباره کشور فرانسه افزود: کشور فرانسه از دیدگاه ایرانیان، مهد دموکراسی اروپا شناخته می شود، همانطوری که کشور جمهوری اسلامی ایران نیز در منطقه پایه گذار دموکراسی اسلامی است، در منطقه ای که حداقل های دموکراسی رعایت نمی شود. همه ارکان و مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی ایران به نحو مستقیم و غیر مستقیم منتخب ملت هستند. انتخابات اخیر ریاست جمهوی در ایران و مشارکت بالای 73 درصد مردم، نشان از رابطه خوب حاکمان با مردم است. دیوان محاسبات و مقامات و مسئولان دیوان نیز متأثر از نظام مردم سالاری کشورمان با یک واسطه منتخب ملت هستند یعنی رئیس و دادستان دیوان محاسبات را نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آراء انتخاب می کنند زیرا طبق اصل 56 قانون اساسی که یک اصل بنیادی است، حق حاکمیت از آن خدا است و خداوند این حق را به ملت اعطاء کرده و هیچکس حق سلب آن را ندارد.
آقای دیدیه میگو ضمن ابراز خشنودی از سفر هیات اعزامی دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به سوابق و تعاملات دو جانبه دو دیوان در سنوات گذشته، از عضویت دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران در مجمع دیوان محاسبات کشورهای دارای نظام قضایی حسابرسی سازمان اینتوسای تشکر و قدردانی نمود.
رئیس کل دیوان محاسبات فرانسه در ادامه سخنان خود، ضمن ارایه توضیحاتی در خصوص وظایف و فعالیت های دیوان محاسبات فرانسه، گفت: 26 درصد فعالیت های حسابرسی و رسیدگی های قضایی در جهان ناشی از قوانین دیوان محاسبات فرانسه است که کشورهای مختلف به نحوی از آن استفاده می کنند. آقای میگو اظهار امیدواری کرد که همکاری ها و تعاملات دو جانبه بین دو دیوان توسعه یابد.
آقای میگو در پاسخ به سوال آقای دکتر صادق منتی نژاد معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه در خصوص مرجع دریافت کننده گزارش های سالانه حسابرسی دیوان و میزان تاثیرگذاری اینگونه گزارش ها بر تصمیمات دولت و پارلمان فرانسه، اظهار داشت: گزارش سالانه حسابرسی دیوان به روسای مجالس ملی، سنا و ریاست جمهوری ارسال و در اختیار عموم مردم قرار می گیرد. دیوان همچنین بین 60 الی 80 گزارش ضمنی در موضوعات مختلف تهیه و ارایه می کند که هدف گزارش های مذکور توجه دادن دولت به برخی مسایل و موضوعات مورد نظر دیوان است. گزارش های مذکور توصیه هایی را به مسئولان دولتی برای بهبود عملکرد خود ارایه می کنند که 70 درصد این توصیه ها توسط دستگاه های اجرایی عملیاتی می شود. از لحاظ تاثیر گزارش های مذکور باید تاکید نمایم که گزارشات دیوان به عنوان نمونه در حوزه تامین اجتماعی بسیار اثرگذار بوده است.
همچنین رئیس کل دیوان محاسبات فرانسه در خصوص سوال آقای سعید بیت عفری مدیرکل رسیدگی و بررسی های فنی امور اقتصادی و زیربنایی در زمینه چگونگی الزام قانونی برای اجرای توصیه های دیوان محاسبات گفت: اجرای توصیه های دیوان الزامی نیست اما دستگاه های مورد رسیدگی، توصیه های دیوان را جدی می گیرند و بر اساس نهاد برآمده از دموکراسی در کشور فرانسه، دولت و مجلس مسئول پیگیری اینگونه مطالبات هستند. در واقع فشار افکار عمومی، ضامن اجرای توصیه های دیوان محاسبات است و لذا رسانه ها توصیه های دیوان را ردیابی و به خوبی منعکس می نمایند.
در ادامه این بازدید هیات اعزامی از دیوان محاسبات کشور با آقای فرانسوا کروژه، معاون اول دادستان کل دیوان محاسبات فرانسه دیدار و گفتگو کرد. آقای کروژه ضمن خوش آمد گویی به هیأت ایرانی و اظهار خرسندی برای ملاقات با هیأت، توضیحات کاملی در خصوص تشکیلات و وظایف دادستانی کل دیوان محاسبات فرانسه ارایه کرد. وی گفت که دادسرای کل دیوان دارای دو وظیفه مهم است که یکی نظارت بر امور حساب ها است که بر برنامه ریزی و کیفیت کار حسابرسی نظارت دارد و دیگری مأموریت بازدارندگی از وقوع تخلفات مالی است.
در این جلسه آقای شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور و ریاست هیات اعزامی، توضیحاتی در خصوص جایگاه، تشکیلات، ارکان و استقلال دادسرای دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران و الزام پاسخگویی تمامی مدیران و مقامات عالی کشور اعم از روسای قوای سه گانه ارایه کرد.
این هیأت همچنین با آقای کریستیان کارکانیو دبیرکل دادگاه بودجه و انضباط مالی و سایر مقامات ارشد دیوان محاسبات فرانسه در خصوص نظام رسیدگی قضایی، جایگاه دیوان محاسبات در ساختار حاکمیتی دو کشور و چگونگی تعامل دیوان محاسبات با پارلمان و سایر موضوعات مورد علاقه طرفین به بحث و تبادل نظر پرداخت.
افزون بر این، هیات اعزامی از دیوان محاسبات کشورمان، دیدارهای جداگانه ای را با مقامات پارلمان فرانسه (مجلس سنا و مجلس ملی)، شورای دولتی فرانسه، دانشکده حقوق دانشگاه سوربن، دیوان محاسبات منطقه ای ایل دو فرانس و شبکه بین المللی رادیو فرانس داشت که در جلسات مذکور موضوعات مورد علاقه طرفین مطرح گردید.
 
 
شایان ذکر است در این سفر آقایان دکتر صادق منتی نژاد معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه، سعید بیت عفری مدیرکل رسیدگی و بررسی های فنی امور اقتصادی و زیربنایی، محسن سمیعی حسابرس کل فرهنگی و گردشگری، دکتر علیرضا زارعی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و احسان حاجی باقری کارشناس روابط بین الملل، دادستان دیوان محاسبات کشور را همراهی نمودند.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ آذر
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/