دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
نیکی و احسان، زکات نعمت هاست . امام جعفر صادق(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
سخنراني رئيس کل ديوان محاسبات کشور در گردهمايي معاونان اداري و مالي دانشگاه ها
1396/04/17
آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور در گردهمایی معاونان اداری و مالی دانشگاه های سراسر کشور که در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد ضمن اشاره به سیاست های دوره جدید دیوان محاسبات کشور، مهمترین علل تخلفات مالی دانشگاه ها و برخی راه های پیشگیری از این تخلفات را تشریح کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ابتدای سخنان خود ضمن عرض احترام به اساتید و فرهیختگان دانشگاهی حاضر در گردهمایی گفت: من از طرف دیوان محاسبات به عنوان یک نهاد نظارتی که چگونگی اجرای بودجه را نظارت می کند لازم است نکاتی که دغدغه معاونان اداری و مالی وزارت علوم، دانشگاه ها و مراکز و موسسات آموزش عالی تابعه آن نیز می باشد را عرض کنم.
ایشان در ادامه سخنان خود خطاب به معاونان مالی و اداری دانشگاه ها گفت: نسبت به ملاک ها و معیارهای دستگاه های نظارتی حساس باشید و پروتکل ها و آیین نامه های دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات را مطالعه کنید. قصد من این نیست که شما را بترسانم و جرائت مدیریتی را از شما بگیرم بلکه هدف این است یادآوری کنم بسیاری از تخلفات مالی به خاطر عدم آگاهی از قوانین و مقررات است.
آقای دکتر عادل آذر ضمن اشاره به انتخاب رئیس کل و دادستان دیوان محاسبات از طریق رای مستقیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی افزود: شعار اصلی من برای انتخاب ریاست دیوان محاسبات، «نظارت مستمر مالی پیشگیرانه، هدایت گرانه و مقتدرانه» بود که با اقبال نمایندگان مجلس همراه شد. ایشان در تشریح این شعار محوری اضافه کرد: در بخش نظارت پیشگیرانه و هدایت گرانه روش مچ گیری منسوخ است و ما در بخش پیشگیرانه و هدایت گرانه به دنبال ایجاد انگیزه و باز کردن مسیرها هستیم و در این خصوص دیوان محاسبات برگزاری دوره های آموزشی را برای مدیران مالی دستگاه های اجرایی پیش بینی کرده و در بخش هدایتگرانه نیز با ارائه مشاوره به دستگاه های اجرایی به دنبال هموار کردن مسیرهای تصمیم گیری است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در بخش دیگری از سخنان خود به نتیجه بررسی های مالی و محاسباتی دیوان محاسبات که اختصاصا در حوزه وزارت علوم در دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی انجام شده است اشاره کرد و افزود: طبق ماده 1 احکام دائمی برنامه های توسعه، دانشگاه ها به صورت هیات امنایی اداره می شوند و بودجه اختصاص یافته توسط وزارت علوم به آنها جنبه کمک دارد و اتفاقا باید گفت بخش عمده ای از تخلفات مالی دانشگاه ها از همین موضوع ایجاد می شود. در اینجا باید اضافه کرد مصوبه هیات امنا قبول، ولی این مصوبات نباید مغایر احکام بودجه باشد و یکی از وظایف اصلی معاونان مالی و اداری دانشگاه ها تطبیق این مصوبات با قوانین و مقررات است تا موارد خلاف قوانین و مقررات شناسایی شوند و زمینه های بروز تخلف از این مصوبات حذف شود.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه سخنان خود به برخی از پرونده های انحرافات مالی دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی از جمله سپرده های دو منظوره و پرونده های مربوط به عدم تضمین معتبر در قبال کار اشاره کرد و گفت: در این زمینه ها عدم توجه به قوانین و مقررات مشهود است و اگر پیش از اجرا از مشورت های دیوان محاسبات استفاده می شد از بروز انحراف و تخلف جلوگیری بعمل می آمد.
ایشان در ادامه به مدل حسابرسی رعایت و حسابرسی عملکرد اشاره داشت و افزود: در حوزه حسابرسی رعایت مثلا اگر اعتبارات عمرانی مصروف حقوق کارکنان شود تخلف است و در حوزه حسابرسی عملکرد برای مثال ما در قانون؛ موضوع«تصمیم نادرست» را داریم که به کارایی، اثربخشی و صرفه اقتصادی طرح ها و پروژه نگاه می کند. فرض کنید هیات امنا یا رئیس و مدیر مالی و اداری دانشگاهی تصمیمی گرفته اند و پولی را به صورت قانونی خرج کرده اند ولی سئوال این است که آیا این هزینه ها و تصمیم به نفع دانشگاه بوده است؟ آیا دانشگاه ها از درآمدهای اختصاصی، کمک هایی که از سایر وزرات خانه هایا دستگاه ها تحت بندهای خاص دریافت
می کنند و یا کمکی که از ردیف های متمرکز بودجه ای می گیرند در محل تعریف شده آن و به طور صحیح در راستای فلسفه وجودی و ماموریت های دانشگاه خرج می شود؟ رئیس دیوان محاسبات این نوع حسابرسی را حسابرسی عملکرد معرفی کرد.
آقای دکتر عادل آذر در پایان سخنان خود برای جلوگیری از تخلفات و انحرافات مالی در دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی گفت: من چند توصیه به روسا و معاونان اداری و مالی دانشگاه ها دارم؛ یک توصیه اینکه خواهش می کنم مکاتبات دیوان محاسبات را به موقع جواب دهید. متاسفانه مواردی دیده شده که حتی تا یکسال و شاید هم بیشتر به مکاتبات حسابرسان دیوان از سوی دانشگاه ها پاسخ داده نمی شود. توصیه دیگر من این است که سامانه تدارک الکترونیکی را جدی بگیرید زیرا این سامانه در راستای شفافیت و گردش مالی طراحی شده است. توصیه سوم اینکه روسا و معاونان اداری و مالی از مشاوران دلسوز حقوقی و مالیه استفاده کنند.
دیگر اینکه آیین نامه های متناسب با ماموریت ها و اهداف دانشگاه ها تدوین شود و در این راستا ما در دیوان محاسبات تمام توان حرفه ای و تخصصمان را در خدمت شما می گذاریم و توصیه آخر من این است که چیزی از حسابرسان دیوان محاسبات مخفی نکنید و مصوبات هیات امنا دانشگاه خود را به دیوان محاسبات بفرستید تا اشکالات حقوقی و محاسباتی آن برطرف شود سپس اجرایی کنید.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۸ تير
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/