دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
آن کسی که نفسش را محاسبه کند، سود برده است و آن کسی که از محاسبه نفس غافل بماند، زیان دیده است . حضرت امام رضا(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
همايش بررسي فرآيند رسيدگي در ديوان محاسبات کشور برگزار شد
1396/02/27
همایش بررسی فرآیند رسیدگی در دیوان محاسبات کشور با حضور رئیس کل، دادستان، مستشاران، معاونین رئیس کل و دادستان، مدیران کل استانی و ستادی و همچنین حسابرسان کل و روسای شعب دادیاری در دیوان محاسبات کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، در ابتدای این همایش آقای دکتر منتی نژاد معاون حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور به عنوان دبیر همایش ضمن خیرمقدم به حاضران، هدف از برگزاری این همایش را آسیب شناسی فرآیند رسیدگی در دیوان محاسبات کشور و دستیابی به یک قرائت مشترک از مقوله رسیدگی در دیوان محاسبات کشور دانست.
در ادامه آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات به عنوان اولین سخنران این همایش با تاکید بر افزایش روابط و تعاملات حوزه های فنی و حسابرسی با ارکان سه گانه سازمان یعنی دادسرا، هیات های مستشاری و محکمه تجدید نظر، گفت: متاسفانه بخش زیادی از گزارش هایی که کارشناسان فنی ارائه می دهند به سرانجام نمی رسد و در مراحل آیین دادرسی متوقف می شود.
ایشان با تاکید بر اینکه کارشناسان دیوان محاسبات افرادی فاضل، دانا، با تجربه و دارای دانش حرفه ای هستند، افزود: برداشت های کارشناسان فنی، حسابرسان، دادیاران، دادسرا، مستشاران و حاکم شرع از مفاهیم قانونی متفاوت بوده یا حداقل نزدیک به هم نیست و شاید بتوان گفت که دلیل به سرانجام نرسیدن بخشی از پرونده ها همین امر است. از این رو باید تلاش نمود تا جنس، نوع وکیفیت مستنداتی که در پرونده ها مطرح می شود دقیق، مستدل و موثر باشد. این رویکرد را می توان «مدیریت بر مبنای شواهد(EBM) » نام گذاشت. در این رویکرد مدیریتی تلاش بر آن است که گزارشات دارای پیوست های متقن، دلالت محور و مستند باشند. به طوری که ارزیابی حلقه های بعدی رسیدگی از کفایت مستندات برخوردار باشند.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با رو به رشد ارزیابی کردن روند تعاملات بین ارکان مختلف دیوان محاسبات، خواستار تشکیل جلسات بیشتر در راستای افزایش همفکری و تعامل بین این ارکان شد و گفت: تعاملات بیشتر باعث نزدیکی افکار و برداشت یکسان واحدهای مختلف از پرونده ها و افزایش نتیجه و کاهش هزینه ها خواهد شد.
آقای دکتر عادل آذر اظهار امیدواری کرد که با افزایش نشست ها، حلقه بین ارکان دیوان محاسبات ناگسستنی و با تعاملات بیشتر دغدغه ها رفع شده و هم افزایی واحدهای دیوان بیشتر می شود. لذا لازم است تلاش نماییم پرونده های بیشتری به نتیجه برسند.
رئیس کل دیوان محاسبات در بخش دیگری از سخنان خویش به نامگذاری سال از طرف مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به نام سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال» اشاره کرد و اظهار نمود: در راستای جامه عمل پوشاندن به این فرمایش، باید همه تلاش کنیم و چنانچه دیوان محاسبات کار حرفه ای خود را با عشق و علاقه و با جدیت و بدرستی انجام دهد این مهم محقق خواهد شد. ایشان انتخاب شعار داخلی دیوان محاسبات کشور مبنی بر «همدلی، نشاط، انضباط و جدیت در راستای تعالی دیوان محاسبات کشور» را نیز در همین راستا ارزیابی کرد و آن را لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری توصیف نمود.
آقای دکتر عادل آذر در پایان سخنان خویش ضمن توصیه به همکاران برای شرکت در انتخابات پیش رو، انتخابات را آبروی نظام خواند و خواستار مشارکت همگانی در عین بی طرفی و رفتار حرفه ای در انتخابات شد.
سخنران بعدی این نشست، آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور بود. آقای شجاعی به انتظاراتی که از بخش های فنی و ایراداتی که به دادسرا وارد می دانند اشاره کرد و وظایف دادسرا را بیشتر تشریح نمود.
دادستان دیوان محاسبات در خصوص بهبود تعامل بین ارکان دیوان گفت: تعامل و ارتباط بهینه بین ارکان ذیمدخل در فرآیند رسیدگی که از مرحله تفحص و حسابرسی و بررسی مراحل تحقیق، تعقیب و صدور دادخواست یا قرارهای دیگر دادسرا ادامه و منجر به صدور رای، حکم قطعی و اجرای احکام توسط دادستانی منتهی می شود، ارکان رسیدگی محسوب می شوند.
آقای شجاعی افزود: هرچند این ارکان در انجام وظایف و ماموریت های خود در چارچوب قانون دیوان محاسبات کشور مستقل هستند ولی تعامل و ارتباط بنحوی که منجر به مداخله در کار همدیگر نشود، موجب ارتقای سطح رسیدگی و هم افزایی کارهای واحدهای مختلف خواهد شد.ایشان اضافه نمود مهم این است که هر یک از خروجی واحدهای مختلف مستند، مستدل و متکی به رسیدگی های حرفه ای باشد و از اتقان لازم برخوردار باشد. ایشان تاکید کردند که باید تلاش کنیم در گزارش ها، دادخواست ها، آراء و احکام صادره دیوان محاسبات در نوع خود و در سطح خود اقناع حاصل شود.
آقای شجاعی با قابل پیگیری خواندن گزارشات حسابرسی از دادسرا گفت: دادسرا مکلف است که با دریافت گزارش تخلف از واحدهای فنی و حسابرسی به آن رسیدگی کند و گزارش دهنده نیز حق دارد تا آن را پیگیری نماید. ولی خروجی دادسرا چه در قالب قرارها، دادخواست ها و یا سایر موارد، تصمیمات دادسرا است و ممکن است با محتوای گزارش متفاوت باشد و واحدهای فنی قانونا امکان اعتراض ندارند.
دادستان دیوان محاسبات با مثبت ارزیابی کردن نسبت آرای محکومیت قطعی به آرای برائت و همچنین قرارهای منع تعقیب و ختم پرونده ها در دادسرا نسبت به دادخواست های اصداری گفت: در دوره اخیر نسبت به دوره های پیش، تعامل دیوان محاسبات با سایر مراجع اعم از مراجع تقنینی، اجرایی و نظارتی و همچنین تعامل بین ارکان دیوان محاسبات از حد قابل قبولی برخوردار است و دادسرا نیز از ارتقای سطح تعامل بدون اینکه منجر به تداخل در وظایف قانونی سایر ارکان، نهادها، دستگاه های اجرایی و نظارتی شود استقبال می کند.
در بخش دیگری از این نشست آقای رحیمی رئیس هیات سوم مستشاری به نمایندگی از هیات های مستشاری به تشریح علل انحراف از معیارها در عملکرد و تفاوت در نتیجه پیش بینی شده پرداخت و با تمسک به فرمایش امام علی(ع) که فرمودند: «اگر مطلع شوم که در بیت المال مسلمین کم و یا زیادی شده است چنان برخوردی خواهم کرد که کمرشکن باشد»، هدف دیوان محاسبات را حفظ و صیانت از بیت المال دانست و گفت: اگر صیانت از بیت المال را قاعده ای برای تشکیل دیوان محاسبات کشور بدانیم در هر ردیف و هر شکلی باید به این هدف برسیم و مهم نیست که هر یک از ارکان دیوان محاسبات با چه روش ها و متدهایی به این هدف نائل شوند.
آقای رحیمی با تاکید بر اینکه معیار عملکرد مدیران دیوان در هر عملیاتی باید قانون باشد و قانون هم باید در راستای توسعه کشور و روش های متفاوت نباید منتج به نتیجه متفاوتی شود چرا که در قاموس قضاوت باید اصل تخلف و مجازات را در نظر بگیریم و بر اساس قانون عمل نماییم و هر حکمی بر اساس مستندات قانونی باشد.
رئیس هیات سوم مستشاری دیوان محاسبات افزود: در استفاده از تکنیک ها نیز باید قاعده حفظ بیت المال رعایت شود. هر چند در پاسداری از بیت المال تکثر قوانین و قواعد باعث تعارضاتی می شود که طبیعی است و باید قانون را در این روش ها مدنظر داشته باشیم.
در پایان آقای رحیمی خاطر نشان کرد که با ایجاد بانک اطلاعاتی آراء در درون دیوان محاسبات از رویه های واحدی پیروی می شود، ارزیابی حسابرسان به سهولت انجام می گیرد و هزینه ها نیز کاهش می یابد.
بنابراین در این راستا باید کارگاه های آموزشی با هدف نزدیک تر کردن روش ها و تکنیک های ارکان مختلف دیوان تشکیل گردد، اعمال کنتر ل ها بیشتر شود و کیفیت گزارشات بیشتر ارتقا یابد.
در ادامه این نشست آقای عبداللهی حاکم شرع نیز به سخنرانی پرداخت و با مترقی خواندن اهداف دیوان محاسبات کشور، گفت: دیوان محاسبات کشور هدف صیانت از بیت المال را دارد. از حیث ساختار در نظام نظارتی، تشکیلاتی بالاست و از لحاظ نیروی انسانی دارای افرادی متخصص، متعهد و با انگیز ه است که مصداق فرمایش امام علی(ع) از صداقت و وفاداری بهره مند هستند. از حیث برنامه نیز بسیار دقیق و دارای ظرافت خاص هستند. از این رو دیوان محاسبات در مجموعه کشور به عنوان دستگاه نظارتی اثرگذار است.
حاکم شرع در خصوص تفاوت گزارش و ادعا گفت: بین ادعا و گزارش تفاوت هایی وجود دارد. ادعا باید مستند به ادله و محمکه پسند باشد.
آقای عبداللهی با تاکید بر اینکه برای گزارش دهی و رسیدگی باید زمان را در نظر داشته باشیم تاکید کرد: در پاسداری از بیت المال زمان اهمیت زیادی دارد و دیوان محاسبات کشور باید به موقع ورود کند تا به نتیجه لازم دست یابد.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با استعانت از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص آسیب های اجتماعی، حاشیه نشینی، فساد، بی بند و باری، اعتیاد و طلاق گفت: همه این مشکلات به مسئله اقتصاد مربوط می شود و دیوان محاسبات کشور باید در جهت رفع موانع اقتصادی؛ افزایش تولید و اشتغال تلاش نماید و پیوست هایی در گزارش تفریغ بودجه در راستای آسیبب شناسی این مسائل و پیشنهادات رفع آنها ارائه نماید.
در بخش دوم این همایش  که از ساعت 14 همانروز آغاز گردید، آقای دکتر منتی نژاد به عنوان دبیر همایش اظهار داشت: نگاه بخش فنی به دادسرا، مستشاران و محکمه این است که باید این ارکان پشتوانه و دلگرمی حسابرسان برای عملکرد بهتر باشند و یقینا با حضور دادستان و مستشاران  به عنوان افراد مجرب و باسابقه در این ارکان، تعاملات بیشتر و نتایج بهتر خواهد بود و انشااله برکت آن به دیوان محاسبات و کشور خواهد رسید.
در ادامه این همایش آقای عبدالله صفایی نسب معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیر بنایی ضمن تشکر از حضور مدیران ستادی و استانی به موضوع همایش اشاره کرد و گفت: تهیه، ارسال و اولویت بندی گزارشات حسابرسان در انطباق با مقررات جاری و برنامه های تعریف شده و اصول حسابرسی و اعلام تخلفات به حوزه دادسرا، اگر همراه با تعامل و تبادل نظر با واحدهای رسیدگی کننده باشد خیلی از مشکلات را در این فرایند مرتفع می سازد. معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی با بیان اینکه اگر دادسرا نیز در مراحل رسیدگی طوری برنامه ریزی کند که حسابرسان همواره از نتایج فعالیت های حسابرسی های خود آگاه باشند رویکرد قوی تری در ارسال سایر پرونده ها خواهند داشت.
آقای صفایی نسب در ادامه افزود: حسابرس مرجع تشخیص ارسال یا عدم ارسال پرونده ها نیست و باید همه پرونده ها را کوچک تا بزرگ به دادسرا بفرستد.
در بخش دیگری از همایش آقای کیومرث داودی معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی، تهیه گزارشات حسابرسی و رسیدگی به واحدهای رسیدگی کننده را ماحصل ماهها کار دقیق، جامع و کامل دانست و افزود: اگر ایرادی در این فرایند وجود دارد باید توسط این مجموعه که ذی مدخل هستند تا رفع اشکال و صدور رأی نهایی پیگیری شود.
وی در ادامه افزود: آمار گزارش هایی که به نتیجه رسیده افزایش پیدا کرده است و این چیزی جز تعامل و تبادل نظر حسابرسان و دادسرا و هیات های مستشاری نیست. مع الوصف در بررسی های بعمل آمده مشخص شده است اگر جلسات مشترک بین حسابرسان و مدیران کل استانی و مجموعه دادسرا بیشتر شود وحدت رویه در انجام وظایف ایجاد می شود.
ایشان در پایان تاکید نمود که اگر مختومه شدن پرونده ها در دادسرا به اطلاع حسابرسان برسد موجب پیشگیری از ارسال گزارشات تکراری شده و افزایش کیفیت گزارشات خواهد شد.
آقای اسدی معاون دادستان سخنران بخش بعدی برنامه نیز بیت المال را متعلق به مردم و دادستان را هم وکیل مردم دانست که با استناد ماده 21 قانون محاسبات کشور در حدود قوانین و مقررات مالی در حفظ بیت المال اقدام می نماید. ایشان تعامل دادسرا را با حسابرسان مثبت ارزیابی کرد و گفت: هرکدام در کار خود دارای استقلال می باشند لذا حسابرس تخلفات را به دادسرا ارسال و دادسرا دادخواست صادر می نماید.
وی همچنین اشعار داشت: دادستان در قوه قضاییه صالح در رسیدگی به جرائم است ولی دادستان دیوان محاسبات صالح در رسیدگی به تخلفات مالی است.
بخش دوم همایش بررسی فرآیند رسیدگی در دیوان محاسبات کشور با سخنرانی آقای عمرانی دیگر معاون دادستان دیوان محاسبات کشور آغاز شد. ایشان در سخنان خود به موضوع رابطه بخش های فنی و حسابرسی با دادسرا اشاره کرد و گفت: هدف تمام مجموعه دیوان محاسبات کشور احقاق حقوق بیت المال است و در این رابطه باید تمام حوزه های فنی، دادسرا و مستشاری رابطه تعاملی داشته باشند و با روش اقناعی یکدیگر را قانع کنند. ایشان در ادامه لوازم احقاق حقوق بیت المال را داشتن اطلاعات کامل و مستند سازی دقیق پرونده ها دانست و اشاره کرد در این زمینه لازم است موضوع تخلف، متخلف و ضرر و زیان برای همه بخش های دیوان به خوبی تعریف و مشخص شوند.
آقای عمرانی در ادامه هدف اصلی این همایش را رفع کاستی های حوزه های مختلف دیوان محاسبات عنوان کرد و افزود: یکی از روش های موثر در برطرف کردن کاستی ها، آموزش صحیح است بنابراین لازم است دادسرا، حوزه های فنی و هیات های مستشاری برای رسیدن به نقطه نظرات مشترک در زمینه های تخلف، متخلف، ضرر و زیان و احقاق حقوق بیت المال جلسات آموزشی مشترکی را برگزار نمایند.
در ادامه همایش آقای نامداری مدیرکل دیوان محاسبات استان تهران به نمایندگی از مدیران کل استان ها در زمینه ارتقاء کارایی تعاملات استان ها با دادسرا و هیات های مستشاری به ارائه برخی از آسیب ها و نقاط ضعف در این زمینه پرداخت. مدیرکل دیوان محاسبات استان تهران اصلاح آیین دادرسی، هماهنگی بین هیات های مستشاری، دادرسان و حسابرسان در استان ها، ایجاد پست دادیاران مقیم در هر استان و ایجاد ظرفیت افزایش زمان برای جمع آوری مستندات در برخی پرونده های ویژه را از مهمترین مواردی دانست که اگر برآورده شوند، می تواند باعث ارتقاء کارایی تعاملات استان ها با دادسرا و هیات های مستشاری شود.
در ادامه همایش آقای دکتر مقیمی رئیس مرکز آموزش و برنامه ریزی دیوان محاسبات کشور در زمینه چابک سازی رسیدگی با استفاده از فناوری اطلاعات سخنرانی کرد. رئیس مرکز آموزش و برنامه ریزی دیوان در سخنان خود با اشاره به اهمیت کارکردهای دیوان محاسبات در مقابل ساختارهای دیوان گفت: مرکز آموزش در چند ماه گذشته کمیته«بهینه سازی ارتباطات سازمانی در دیوان محاسبات» را شکل داده است که هدف اصلی آن توجه بیشتر به کارکرد دیوان محاسبات در راستای حفظ بیت المال می باشد، بنابراین باید همه ساختارهای دیوان محاسبات همسو با کارکردهای دیوان حرکت کنند.
رئیس مرکز آموزش و برنامه ریزی دیوان محاسبات در ادامه به نقش سامانه نظارت الکترونیک(سنا) در رسیدن به اهداف کارکردی دیوان اشاره کرد و گفت: در این رابطه لازم است یک پروتکلی داشته باشیم که همه حوزه های دیوان بر روی آن توافق داشته باشند و در این رابطه مرکز آموزش و برنامه ریزی تلاش دارد در آینده ای نزدیک این پروتکل نهایی را آماده کند.
در بخش پایانی این همایش آقای دکتر زارعی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات به نقش و کارکردهای کلان سامانه نظارت الکترونیک(سنا) در فرآیند نظارت دیوان محاسبات اشاره کرد و این اهداف کلان را استفاده ازفناوری ها در عرصه نظارت، افزایش سرعت، دقت و صحت انجام کار، مستند تر شدن نظارت، ایجاد بستری امن جهت تبادل اطلاعات، دریافت و تحلیل الکترونیکی، انجام برنامه ریزی حسابرسی جامع در سطح کشور، مدیریت کلیه عملیات اجرایی حسابرسی و بازبینی یافته ها برشمرد.
آقای دکتر منتی نژاد دبیر همایش در پایان با جمع بندی مطالب سخنرانان و پرسش و پاسخ های مطروحه ضمن تاکید مجدد بر لزوم استمرار اینگونه نشست ها، یادآوری کردند: مطالب طرح شده در نشست امروز به کمیته های تخصصی برای بررسی بیشتر و ارائه پاسخ مستدل و مستند ارجاع می شود و نتایج آن در همایش های منطقه ای و شورای معاونین دیوان ارائه خواهد شد.
گفتنی است این همایش به همت معاونت حقوقی، مجلس و تفریغ بودجه و با همکاری معاونت امور اجرایی و پشتیبانی برگزار گردید.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/