دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
آن کسی که نفسش را محاسبه کند، سود برده است و آن کسی که از محاسبه نفس غافل بماند، زیان دیده است . حضرت امام رضا(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
برگزاري ششمين جلسه هم انديشي مديران و مسئولان ديوان محاسبات کشور
1396/02/04
ششمین جلسه هم اندیشی مدیران و مسئولان دیوان محاسبات کشور با حضور آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور، آقای مهندس فروزنده رئیس سابق بنیاد مستضعفان و از مدیران اجرایی پر سابقه کشور وصاحب نظر در امور مدیریت، آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور،معاونان فنی، مستشاران، معاونان دادستان، روسای شعب دادیاری، مستشاران، مدیران کل ستادی و حسابرسان کل دیوان محاسبات کشور با موضوع «شکاف دانش» برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل دیوان محاسبات کشور، در ابتدای این جلسه رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن عرض خیر مقدم به میهمان این نشست، به فلسفه وجودی جلسات هم اندیشی در دیوان محاسبات کشور پرداخت.
آقای دکتر عادل آذر در ادامه اظهار داشت: موضوعی که برای این جلسه هم اندیشی انتخاب شده است « شکاف دانش» می باشد که ارتباط آن با نظارت خوب و علمی مورد بررسی قرار می گیرد و در این زمینه از بیانات ارزشمند آقای مهندس فروزنده استفاده خواهیم کرد.
در ادامه جلسه آقای مهندس فروزنده در ابتدای سخنان خود پیرامون عنوان انتخاب شده برای جلسه اشعار داشت: مباحث مطروحه در این جلسه در واقع مقایسه های میان منافع بکارگیری دانش کشوری در ایفاء وظایف و رجحان آن بر دانش فردی است در واقع شناخت و دانایی دیوان محاسبات یا سایر سازمانها از وضع کشور موجب اتخاذ تصمیماتی شود که منجر به نجات کشور شود.
ایشان دانایی را موضوع بسیار مهمی دانست که مهم تر از سرمایه است، دانایی حاصل گرانترین سرمایه گذاریهای انسان است و شکاف دانش یکی از نکات بسیار مهمی است که تحقق استراتژی را به مخاطره می اندازد.
ایشان در ادامه افزود، تجربه ها که دانش ساده است برای محیطهایی که اداره می کنیم کافی است و این تجربه ها باید به صورت علمی در سیستم پیاده سازی شوند، این پژوهشگر عرصه مدیریت با اشاره به اینکه عدم ارائه اطلاعات علمی و متقن شکاف ایجاد می کند و فرصت را از مدیریت می گیرد، لذا در مدیریت هجمه اطلاعات خطرناک است اضافه کرد: اگر از این شکاف بیرون نرویم دچار فرصت سوزی می شویم چون ما امروز می خواهیم متکی به خودمان باشیم. به قول یکی از بزرگان، بیسواد کسی نیست که خواندن و نوشتن را نمی داند بیسواد کسی است که نمی آموزد و آموخته های گذشته اش را فراموش می کند و به آموخته های جدید اضافه نمی کند. ایشان در ادامه به نقش دیوان محاسبات در کمک به تدوین قوانین اشاره کرد تا این کار پاسخگوی شکاف استراتژی باشد و قانون، واقع گرا و ممکن الوصول شود که اگر چنین نباشد کار انسان را زیاد می کند ایشان در ادامه افزود: اطلاعات زیادی در دیوان محاسبات انباشته شده است که با استفاده از آن دیوان محاسبات می تواند کمک بزرگی به نظام قانونگذاری کشور بنماید.کمک شما به مجلس شورای اسلامی بزرگتر از کمکی است که به مجریان می کنید و اگر هدف گذاری و سیاست گذاری از واقعیت به دور باشد، کنترل یک قانون دور از واقعیت، یک حجم بزرگی از نظارت کم اثر را بوجود می آورد.
آقای فروزنده مساعدت دیوان در امر قانونگذاری مجلس شورای اسلامی را منجر به حل مشکلات و کاری بسیار بزرگ دانست و اشعار داشت البته تمام کارهای دیوان بزرگ و با ارزش است و امیدوارم غیر از تفریغ بودجه و حسابرسی بتوانید کمک شایان توجهی را به تبیین فرضیه های درست و محتواهای واقع گرایانه که ممکن الوصول باشد انجام دهید.
در ادامه این نشست آقای شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن تشکر از حضور آقای مهندس فروزنده از آقای دکترعادل آذر به خاطر اینکه شرایط برگزاری چنین جلساتی را فراهم کرده است که از تجربیات و دانش بزرگان و اساتید استفاده شود قدردانی کرد و گفت: ما در نظام اجرایی یا حتی تقنینی و نظارتی به نظر می آید دچار دو چالش هستیم: جابجایی اهداف وخودشیفتگی حوزه تقنین و نظارت. ایشان ادامه داد اگر سیاستهای ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را تبدیل به اهداف، و اهداف را به خوبی تبیین کنیم یک انقلاب اقتصادی در کشور بوجود می آمد.
سپس آقای مهندس فروزنده به سئوالات حضار در جلسه پاسخ دادند.
در پایان آقای دکتر عادل آذر در یک جمع بندی نهایی از جلسه، با تشکر از بیانات ارزشمند و پرمحتوای مدعو محترم،بیان مطالب به شیوه روایتی که روش متداول در تحقیقات موردکاوی (case-base) و اقدام پژوهی (Action-study) است را ارزشمند ارزیابی کرد و اظهار داشت: این مطالب برای دیوان محاسبات دارای سه درس است؛ در کار حرفه ای باید بروز بود و دانش روز داشت، تجربیات را مستند کرد و تلاش کنیم که در مسیر توسعه کشور فرمایشات آقای مهندس فروزنده و تجربیات را به سمت کمک به قانونگذاری ببریم.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/