دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
نیکی و احسان، زکات نعمت هاست . امام جعفر صادق(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
ديوان محاسبات بايد حامي، مشاور، دلسوز و امين دستگاه هاي تحت نظارت باشد
1395/10/07
آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور به منظور دیدار با کارکنان دیوان محاسبات استان مرکزی و تبیین سیاست ها و راهبردهای کلی دیوان محاسبات کشور به اراک سفر کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، آقای دکتر عادل آذر با همراهی معاون امور اجرایی و پشتیبانی و استقبال گرم معاونین هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع و سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان وارد اراک شد.
در این سفر رئیس کل دیوان محاسبات کشور به اتفاق آقای زمانی قمی استاندار استان مرکزی و آقای محسنی زاده مدیرکل دیوان محاسبات استان با حضرت آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار حضرت آیت الله دری نجف آبادی از عملکرد مدیریت و کارکنان دیوان محاسبات ابراز خشنودی نمود و بیان کرد: نظارت بر سیستم بانکی نیز باید به عنوان یکی از اولویت های مهم دستگاه های نظارتی در دستور کار باشد و عملکرد آنها به طور کامل منطبق بر بانکداری اسلامی باشد.
آیت الله دری نجف آبادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واگذاری های صنایع استان بر اساس اصل 44 قانون اساسی گفت: بازبینی در وضعیت واگذاری ها ضروری می باشد چرا که هدف از واگذاری ها احیای صنعت، ایجاد اشتغال و تولید بوده است که این اهداف تحقق نیافته است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن ابراز خرسندی از دیدار با حضرت آیت الله دری نجف آبادی دغدغه های ایشان را از اولویت های کاری دیوان دانست و افزود که در این راستا کارگروه های تخصصی و فنی تحت عنوان حسابرسی اقتصاد مقاومتی در بخش های مختلف از قبیل کشاورزی، آب، محیط زیست، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، شهرداری ها، علوم پزشکی و فرهنگی تشکیل شده و اعضای این کارگروه وظیفه دارند مشکلات و چالش های بخش های مختلف کشور را مورد بررسی قرار داده و برای حل مشکلات نیز راهکارهای کارشناسی ارائه کنند.
آقای دکتر عادل آذر افزود: در پنج ماه گذشته حدود 90 هزار پرونده در خصوص دریافتی های نجومی از وزارتخانه ها و سازمان های مختلف دولتی مورد بررسی قرار گرفت که در این فرآیند بیش از 230 میلیارد ریال به خزانه واریز شد.
آقای دکتر عادل آذر گفت: در ادامه رسیدگی های دیوان محاسبات به پرونده های نامتعارف تاکنون بیش از 80 پرونده مربوط به دستگاه های پرداخت کننده حقوق نامتعارف تشکیل و به دادسرای دیوان ارجاع شده است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن تاکید بر اصلاح قوانین و مقررات موجود، راه اندازی سامانه ثبت پرداخت حقوق، پاداش و مزایای کارکنان دولت را تنها راه جلوگیری از پرداخت های غیرمتعارف عنوان کرد و گفت: این طرح به پیشنهاد دیوان محاسبات کشور و با همکاری سازمان مالیاتی کشور، بانک مرکزی، مرکز آمار و سازمان برنامه و بودجه درلایحه برنامه ششم توسعه کشور دیده شده است.
وی ساماندهی نظام اطلاعات اقتصادی را یکی دیگر از برنامه های دیوان محاسبات دانست و گفت: در نظام اطلاعات اقتصادی، همانطوری که هر فرد دارای شماره ملی است، یک شماره کسب و کار هم وجود خواهد داشت این روش در دنیا متداول است و باعث شفاف سازی امور مالیاتی می شود.
در ادامه این سفر آقای دکتر عادل آذر با همکاران دیوان محاسبات استان مرکزی در سالن جلسات دیدار کرد.
در این جلسه رئیس کل دیوان محاسبات کشور هدف از قبول مسئولیت در دیوان محاسبات را ارتقای سطح دیوان به جایگاه واقعی خود دانست و گفت: این ارتقاء مستلزم اجرایی شدن شعار محوری دیوان محاسبات مبنی بر نظارت مستمر مالی پیشگیرانه، هدایتگرانه و مقتدرانه است.
آقای دکتر عادل آذر ادامه داد: این سه عنصر لازم و ملزوم یکدیگر هستند به نحوی که مقتدرانه بودن دیوان محاسبات در گرو پیشگیرانه و هدایتگرانه بودن فعالیت های آن است و هدف از مقتدرانه بودن اقتدار همراه با احترام و حفظ حریم ها و داشتن وجاهت و جایگاه بالای حرفه ای و اجتماعی است. ایشان مقتدرانه بودن را تصویر ذهنی ارزشمند و قوی در اذهان عمومی نسبت به دیوان محاسبات کشور دانست و تحقق آن را مستلزم ارائه خدمات مشاوره ای به مدیران دستگاه های اجرایی عنوان کرد و پیشگیری و هدایت را در گرو آموزش، مشاوره و راهنمایی حسابرسان به دستگاه های اجرایی خواند که لازمه آن داشتن دانش حرفه ای است.
آقای دکتر عادل آذر تاکید کرد: رمز اقتدار ما در این است که دستگاه های تحت نظارت بدانند ما حامی، مشاور، آموزش دهنده، دلسوز و امین آنها هستیم چرا که هدف دیوان محاسبات صرفا نظارت بر عملکرد منابع مالی و فیزیکی بیت المال نیست بلکه منابع نیروی انسانی، خصوصا مدیران دستگاه های اجرایی که افراد آبرومند، کارآمد و دلسوز نظام هستند سرمایه واقعی کشور محسوب می شوند.
در ادامه رئیس کل دیوان محاسبات کشور به خانواده بودن مجموعه دیوان محاسبات اشاره و خاطر نشان کرد که دیوان محاسبات کشور یک محیط دانشی است و همه یک خانواده حرفه ای هستیم. ایشان سبک مدیریت خویش را در دیوان محاسبات کشور پدرانه دانست.
آقای دکتر عادل آذر در پایان، در خصوص استفاده از سامانه سنا نیز تأکید نمود: این سیستم دارای امکانات بسیار خوبی است و یکی از راه های تسلط بر این سامانه، کار مداوم با آن می باشد تا مشکلات و معایب آن برطرف گردد.
در ادامه جلسه آقای دکتر بهاری فر معاون امور اجرایی و پشتیبانی بر استفاده از نخبه ترین و حرفه ای ترین افراد جامعه در دیوان محاسبات کشور تاکید نمود و افزود: با توجه به چشم انداز ترسیم شده توسط ریاست کل دیوان محاسبات اعتقاد داریم کسی که به دیوان محاسبات می آید دارای ویژگی های خاصی است که باید آن ویژگی ها را حفظ کرد.
همچنین در این جلسه آقای محسنی زاده مدیرکل دیوان محاسبات استان مرکزی به تشریح وضعیت استان از حیث مزیت ها و پتانسیل های بالقوه و بالفعل آن با توجه به صنعتی بودن آن در ابعاد مختلف پرداخت و گزارشی از عملکرد و اقدامات دو سال اخیر دیوان محاسبات استان مرکزی در حوزه های مختلف اداری، فنی و تفریغ بودجه از قبیل تهیه گزارشات تفریغ بودجه سالانه، سه ماهه، وضعیت اجرای بودجه، موضوعی، سطح ملی، خاص و سایر موارد ارائه نمود.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/