دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
نیکی و احسان، زکات نعمت هاست . امام جعفر صادق(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
سخنراني دکتر عادل آذر در پنجمين همايش نقش پژوهش در فرآيند قانونگذاري
1395/09/30
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در پنجمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جمعی از اساتید و صاحب نظران حوزه پژوهش برگزار شد، ضمن تبریک هفته پژوهش در زمینه روش شناسی های نوپدید در حوزه تحقیقات پارلمانی یا تحقیقات سیاست پژوهی سخنرانی کرد.
 
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، آقای دکتر عادل آذر در آغاز سخنرانی خود به موضوع تحقیقات پارلمانی یا سیاست پژوهی اشاره کرد و گفت: در این زمینه لازم است به روش شناسی های نوپدید در حوزه سیاستگذاری پارلمانی توجه داشته باشیم. رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه سخنان خود حوزه سیاستگذاری و سیاست پژوهی را یک محیط پیچیده توصیف کرد و گفت: چون محیط سیاستگذاری، سیاست زده می شود و در این محیط گروه ها، افراد، گروه های مسلط و... نقش آفرین هستند و این موضوع در همه کشورها وجود دارد بنابراین باید پرسید پژوهشگر حوزه پارلمان چگونه می تواند راه های برون رفت از این پیچیدگی را ارائه می دهد و پژوهشگران دیگر کشورها در این رابطه به چه راه حل هایی رسیده اند.
آقای دکتر عادل آذر در ادامه سخنان خود به بیان ویژگی های پژوهشگر و روش های پژوهش در حوزه پارلمان پرداخت و افزود: پژوهشگران حوزه پژوهش پارلمانی ممکن است در حوزه کاری خود دچار جوزدگی یا تاثیر پذیری از فضای سیاسی شوند که بر روی کار پژوهشی آنها تاثیر بگذارد بنابراین در این رابطه با توجه به اصول اخلاق پژوهشی که به پژوهشگر برمی گردد باید گفت: پژوهشگر خوب باید شجاعت و استقلال حرفه ای داشته باشد و اگر فرد پژوهشگر این ویژگی ها را نداشته باشد گزارش پژوهش او بیشتر شکل کاریکاتوری به خود می گیرد.
رئیس کل دیوان محاسبات در توضیح پژوهش کاریکاتوری هم گفت: مثلا چالش امروز کشور ما کاهش نرخ رشد جمعیت و یا بیکاری است بنابراین اگر پژوهشگران فقط به صورت منطقه ای و استانی به این موضوعات نگاه کنند، یعنی آنها فقط به سراغ مناطقی بروند که نرخ رشد پایین و نرخ بیکاری بالا است و این موارد را در سایر مناطق کشور که شاخص ها اعداد دیگری را نشان می دهند را نگویند، پژوهش آنها کاریکاتوری می شود.
ایشان در ادامه بر تدوین اصول اخلاق پژوهشی پژوهشگران حوزه پارلمان تاکید کرد و مهمترین آنها را برای شخص پژوهشگر شجاعت دانست.
آقای دکتر عادل آذر در ادامه سخنان خود به ویژگی روش های مناسب پژوهش در حوزه سیاست پژوهی اشاره کرد و گفت: امروزه در دنیا در زمینه روش های پژوهش، مکانیسم هایی ارائه شده است که به «روش شناسی های نوپدید» معروف هستند. رئیس کل دیوان محاسبات در ادامه به روش های مناسب پژوهش پارلمانی و سیاست پژوهی اشاره کرد و گفت امروز روش شناسی های چند وجهی یا چند پارادایمی در این زمینه بوجود آمده است. ایشان در ادامه سیستم روش شناسی سیستم ها(SOSM)، سیستم مداخلات جامع(TSI) و روش فراتحلیل را از روش های نوپدید در حوزه سیاست پژوهی برشمرد که لازم است مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با این روش های پژوهشی جدید نظام پژوهشی خود را برای استفاده نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جامعه حرفه ای کارآمد نماید.
آقای دکتر عادل آذر در ادامه سخنرانی خود به ویژگی های یک پژوهش خوب اشاره کرد و در این زمینه گفت:«استواری»در مقابل تلاطمات محیطی، «روایی» و «پایایی» ویژگی های اصلی یک پژوهش خوب می باشند.
رئیس کل دیوان محاسبات در پایان سخنرانی خود بر شکل گیری مجلس هوشمند تاکید کرد و محور های همکاری پژوهشی دیوان محاسبات کشور و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را در بخش نظارتی برشمرد.
شایان ذکر است پنجمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری با همت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در محل ساختمان قدیم مجلس برگزار شد.
 
 لطفا جهت دریافت متن کامل سخنرانی آقای دکتر عادل آذر در پنجمین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری اینجا کلیک کنید
 
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/