دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
نیکی و احسان، زکات نعمت هاست . امام جعفر صادق(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
بيست و دومين کنگره اينتوساي با تصويب بيانيه ابوظبي به کار خود پايان داد
1395/09/22
بیست و دومین کنگره سازمان بین المللی موسسات عالی حسابرسی(اینتوسای) پس از یک هفته بحث و بررسی درباره موضوعات حسابرسی اهداف توسعه پایدار و حرفه ای گرایی، بیانیه ابوظبی را به اتفاق آراء تصویب کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، آقای دکتر عادل آذر که در راس هیاتی جهت شرکت در بیست و دومین کنگره اینتوسای در ابوظبی- امارات متحده عربی به سر می برد در مراسم اختتامیه این کنگره شرکت و همراه با روسای دیوان محاسبات 190 کشور جهان به بیانیه ابوظبی رای مثبت داد.
این بیانیه در واقع میثاقی برای دیوان محاسبات کشورهای عضو می باشد که داوطلبانه و با تاسی از بندهای مختلف این سند در توسعه حسابرسی دولتی و در جهت افزایش شفافیت مالی، پاسخگویی و حرکت به سمت بهبود مدیریت مالی درکشورهای متبوع خود از طریق حرفه ای گرایی و تبدیل شدن به عنوان سازمانی الگو و نمونه برای دستگاه های مورد رسیدگی خواهند کوشید.
در این بیانیه به کشورهای عضو توصیه شده است تا در خصوص موارد زیر اقدامات لازم را بعمل آورند:
1- حسابرسی اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد( برای سال های 2015 الی 2030 میلادی ) را در دستور کار خود قرار داده و به دولت و شهروندان اهمیت اهداف مذکور را گوشزد نمایند. با توجه به اینکه دولت ها در برخی کشورهای عضو اینتوسای اهداف توسعه پایدار را در سیاست های خود گنجانده اند، موسسات عالی حسابرسی نیز در همین راستا حسابرسی اهداف مذکور و میزان حصول دولت ها به اهداف مذکور را ارزیابی خواهند نمود. برخی کشورها هنوز برنامه مشخصی برای اجرای اهداف مذکور ندارند و لازم است موسسات عالی حسابرسی به دولت های متبوع خود برای لحاظ کردن این اهداف در سیاست ها و برنامه های کلان کشور کمک نمایند که در مرحله بعد حسابرسی سیاست ها و برنامه های مذکور در دستور کار این موسسات قرار خواهد گرفت. همچنین ضرورت دارد تا موسسات عالی حسابرسی به شهروندان در خصوص اهمیت اهداف توسعه پایدار اطلاع رسانی کرده و فعالیت های و سیاست های دولت ها را در این خصوص به طور مستمر پیگیری نمایند.
2- موسسات عالی حسابرسی برای پیگیری اهداف توسعه پایدار لازم است تا حسابرسی های عملکردی را با هدف سنجش میزان حصول به اهداف مذکور توسط دولت ها و ارزیابی صرفه اقتصادی، کارایی و اثربخشی در دستور کار خود قرار دهند.
3- توصیه شده است تا موسسات عالی حسابرسی ارزیابی نظام مدیریت مالی در کشورهای متبوع خود را در دستور کار قرار دهند چرا که داشتن مدیریت مالی مناسب به این معناست که بخش زیادی از اهداف توسعه پایدار قبلا محقق شده است. در این راستا نظام برنامه ریزی و نظام بودجه ریزی اهمیت می یابد.
4- تاکید شده است تا موسسات عالی حسابرسی تبدیل به سازمانی الگو و نمونه شوند و سرمشق خوبی برای دستگاه های مورد رسیدگی خود باشند و لازم است تا در این زمینه گام های اساسی برداشته شود.
5- کنگره به اتفاق آرا بر اهمیت حرفه ای گرایی در موسسات عالی حسابرسی صحه گذاشت و حرفه ای گرایی را داشتن استقلال کامل و اختیارات کافی برای انجام حسابرسی، توسعه مهارت حسابرسان از طریق آموزش های مستمر و بهبود رویه های کاری عنوان کرد.
6- کنگره تاکید نمود که اجرای استانداردهای بین المللی حسابرسی و مورد تایید اینتوسای، اشاعه و تبادل دانش در جامعه بین المللی حسابرسی، حفظ استقلال و افزایش شهرت موسسات عالی حسابرسی و اطلاع رسانی در خصوص ارزش و فایده کار اینگونه موسسات از جمله مکانیسم هایی است که موسسات عالی حسابرسی می توانند از طریق آنها حرفه ای گرایی را در خود توسعه دهند.
7- بیانیه تصریح می نماید که موسسات عالی حسابرسی باید استفاده از ابزار های الکترونیکی و پایگاه داده ها برای انجام حسابرسی ها استفاده کردن و حسابرسی فناوری اطلاعات را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهند.
8- از آنجا که ذینفعان به عنوان اصلی ترین مخاطبان موسسات عالی حسابرسی محسوب می شوند، بیانیه تاکید نمود که اعضا انجام حسابرسی های دقیق و با کیفیت را در دستور کار خود قرار داده و از طریق ارائه گزارش های کیفی به افزایش شفافیت مالی و پاسخگویی در کشورهای متبوع خود و افزایش اعتماد به دولت بکوشند. کار حسابرسی دولتی زمانی ارزش پیدا می کند که منجر به تغییر در زندگی شهروندان شود و این مساله میسر نسیت مگر به مدد پیروی از اصول حرفه ای گرایی.
شایان ذکر است کنگره با سخنرانی اختتامیه آقای دکتر حارب سعید العمیمی رئیس دیوان محاسبات امارات متحده عربی و ریاست دوره ای سازمان اینتوسای و همچنین با سخنرانی تشکر آمیز خانم مارگارت کراکر رئیس دیوان محاسبات اتریش و دبیرکل سازمان اینتوسای به کار خود پایان داد.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/