دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم :خدایا نعمت سرزندگی و کوشایی را به ما ارزانی دار و از سستی، تنبلی، ناتوانی، بهانه آوری، زیان، دل مردگی و ملال محفوظمان دار.                              مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی                               EnglishEnglish
/ Divan News
/
/
/
بررسی های کارشناسی در کارگاه های تخصصی نهمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد
1397/10/22

در نهمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در روزهای 18 و 19 دی ماه در دانشگاه الزهراء کارگاه های تخصصی مقالات علمی، بودجه ریزی بر مبنای عملکرد و حسابرسی عملکرد، قوانین و الزامات حقوقی پیاده سازی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد، تجربیات اجرای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در استان ها و بلوغ بودجه ریزی بر مبنای عملکرد برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ کارگاه تخصصی مقالات علمی بعد از ظهر روز سه شنبه 18 دی ماه در سالن سپیده کاشانی با حضور آقایان دکتر بهاری فر، دکتربیات و دکتراسکندری برگزار شد.
در این پانل مقاله حسابرسی عملکرد، راهکار استقرار بودجه ریزی مبتنی عملکرد: مطالعه تطبیقی دیوان محاسبات کشورها توسط آقایان دکتر بهاری فر و حسین محمدی، مقاله به سوی نسل بعدی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد بر اساس تجربه هفت کشور توسط آقایان دکتر عادل آذر و امیر وفایی و مقاله فرآیند و چالش های اجرایی استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در دستگاه های دولتی توسط آقایان احسان هدایتی، دکتر حسن بابایی و سرکار خانم زینب یزدان پناه ارائه شد. در مقالات ارائه شده در این پانل بیشتر به آسیب شناسی و راهکار های عملیاتی شدن بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در ایران در مقایسه با کشورهای منتخب در پژوهش مورد نظر پرداخته شده بود همچنین به برخی از عوامل زمینه ای و محیطی، ساختاری و رفتاری بعنوان چالش های و مشکلات بعد از اجرای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در دستگاه های اجرایی پرداخته شد.
آقای دکتر بهاری فر بعنوان رئیس این پانل از زحمات برگزار کنندگان کنفرانس قدردانی کرده و گفت: برگزاری کنفرانس در این سطح کار سختی است و ماهها برای هماهنگی و مقدمات اجرای یک کنفرانس آبرومند زمان نیاز است. دکتر بهاری فر همچنین از آقای دکتر عادل آذر به خاطر برگزاری مستمر این کنفرانس علی رغم مشغله های زیاد قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد تا اثرات عملی برگزاری این کنفرانس را در عرصه های مختلف مشاهده کنیم.
روز سه شنبه کارگاه تخصصی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد و حسابرسی عملکرد با حضور اعضای پانل به ریاست دکتر کیومرث داودی و دکتر علی فعال قیومی، دکتر رحیمیان و دکتر علی رحمانی در سالن نور محل همایش برگزار گردید. ابتدا دکتر علی عشاقی به ارائه مقاله « در خصوص استقرار حسابرسی و مدیریت عملکرد ضامن اجرای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد» پرداخت و عنوان کرد: بشر از دیر باز در اندیشه استفاده مفید، کارا و ثمر بخش از توانایی و امکانات و منابع در دسترس خود بوده است و این امر در عصر کنونی بیش از پیش مورد توجه جدی قرار دارد. در ادامه دکتر سعید اسماعیل پور زنجانی مدیر حسابرسی عملکرد موسسه حسابرسی مفید راهبر به ارائه مقاله در خصوص «حسابرسی عملکرد، نگاهی نو به ارزیابی عملکرد » پرداخت. وی افزود: امروزه در کشورهای توسعه یافته موضوع بودجه ریزی بر مبنای عملکرد از اصلاحاتی است که نظام بودجه کشورها را در گیر کرده است و این حرکت بر سنجش عملکرد دولت ها تأکید می کند. در ادامه دکتر علی فعال قیومی مدیر کل هماهنگی و تلفیق حساب ها و روشهای حسابداری معاونت نظارت خزانه داری کل کشور به ارائه مقاله در خصوص « نظام حسابداری بخش عمومی و ارتباط آن با بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد پرداخت و اظهار کرد: نکته مهمی که همیشه خلاء وجود آن احساس می شود بررسی این موضوع است که به دلیل فقدان ارتباط برنامه ها با بودجه، عملا نمی توانیم کارایی و اثر بخشی اجرای برنامه ها را در سطح یک سازمان اندازه گیری کنیم. سپس دکتر رحیمیان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به ارائه مقاله در خصوص« مزایای عملکرد در پاسخگویی بخش عمومی پرداخت و افزود: حسابرسی عملکرد اغلب شامل تجزیه و تحلیل شرایط لازم برای اطمینان از توانایی دستیابی به صرفه اقتصادی، کارایی و اثر بخشی می باشد. در ادامه دکتر کیومرث داودی معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور به ارائه مقاله در خصوص« نقش حسابرسی عملکرد در پاسخگویی بخش عمومی» پرداخت. ایشان در ارائه خود به اقدامات دیوان محاسبات کشور در این خصوص اشاره کرده و مهمترین آنها را تنظیم سند راهبردی راهنمای حسابرسی عملکرد در سال 1389، تنظیم و ابلاغ رهنمود های حسابرسی عملکرد، تنظیم و ارائه رهنمود های تعیین معیار حسابرسی عملکرد با مشارکت دستگاه های اجرایی و تشکیل شورای راهبردی حسابرسی عملکرد در دیوان محاسبات کشوردانست و به بیان وظایف این شورا پرداخت. وی گفت: تجربیات نظارتی دیوان محاسبات کشور طی سال های گذشته نشان می دهد با انجام حسابرسی عملکرد، مدیران بخش دولتی و عمومی با توجه به وظایف و اختیارات قانونی خود، در ابعاد بیشتری باید پاسخگوی عملکرد خود باشند و دیوان محاسبات کشور طی سنوات گذشته با استفاده از رهنمود ها و استانداردهای حسابرسی عملکرد، موضوعات مختلفی را از طریق فرایند حسابرسی عملکرد، مورد برسی قرار داده و نتایج آن را به ذینفعان از جمله کمیسیون های مختلف مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام، دفتر مقام معظم رهبری و دفتر رئیس جمهوری ارائه نموده است.
کارگاه تخصصی قوانین و الزامات حقوقی پیاده سازی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در کشور در روز دوم کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در صبح چهارشنبه 19 دی ماه با حضور اعضای پانل آقایان دکتر هادی قوامی، دکتر صادق منتی نژاد، دکتر بابک درویشی و دکتر محمد قاسمی اجرا شد.
در ابتدای این پانل آقای دکتر غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از زحمات آقای دکتر عادل آذر در زنده نگه داشتن موضوع بودجه ریزی بر مبنای عملکرد قدردانی و در خصوص نقش قوه مقننه در اجرای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد سخنرانی کرد. ایشان در سخنان خود به آسیب شناسی بودجه ریزی فعلی کشور پرداخت و سه تفکر متفاوت حاکم در مراحل تدوین، تصویب و خرج بودجه را یک آسیب جدی در بودجه ریزی فعلی کشور عنوان کرد و در ادامه متغیرهای برون زا را در انحراف بودجه ریزی کشور مهم ارزیابی کرد.
ایشان در پایان سخنان خود به نقش کلیدی نفت در بودجه ریزی کنونی کشور اشاره کرد و در این رابطه اضافه کرد تا زمانی که متغیر اصلی بودجه کشور ما نفت باشد ما همین مشکلات را داریم.
در ادامه این پانل آقای دکتر محمد قاسمی معاون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در خصوص چارچوب اطلاعات تقدیمی به مجلس در نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد به ارائه مقاله پرداخت. ایشان در بخشی از مقاله خود اظهار کرد در هیچ کشوری قرار نیست بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد برای کنترل هزینه ها باشد و بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در همه اجزاء و دستگاه های دولت اجرا نمی شود و همچنین اجرای آن در دستگاه های مختلف، متفاوت است. ایشان در ادامه به نحوه درج اطلاعات در اسناد بودجه ای و تجربه کشورها در این رابطه پرداخت.
در این پانل همچنین آقای دکتر بابک درویشی به ارائه مقاله در خصوص تجربه کشور فرانسه در اجرای نظام بودجه ریزی نوین پرداخت. او در مقاله خود به منابع قانونی متفاوت در کشور فرانسه برای اجرای نظام بودجه ریزی اشاره کرد و گفت این مجموعه قوانین بودجه ریزی برای تدوین برنامه عملیاتی در راستای تحقق برنامه دولت است که یک برنامه یک ساله آن را همراهی می کند. ایشان در پایان مقاله خود اشاره کرد اگر در کشوری به درستی حسابرسی نکنیم و در حسابرسی ها برنامه ها و عملکردها سنجیده نشوند تحقق بودجه ممکن نیست، بنابراین برای تحقق بودجه باید در نهادهای نظارتی مثل دیوان محاسبات اجرای حسابرسی عملیاتی هم فراهم شود.
در ادامه آقای دکتر صادق منتی نژاد در جمع بندی مقالات و نظرات ارائه شده در پانل گفت: برای ورود به مرحله بودجه ریزی بر مبنای عملکرد نیاز به قوانینی با ماموریت ابهام زدایی داریم. ایشان اضافه کرد در کشور ما با سه پرسش اساسی در زمینه بودجه مواجه هستیم که باید پاسخ داده شوند. اول اینکه تولیت بودجه با کیست؟ دوم دامنه بودجه و سوم تخصیص تقنینی بودجه است، و باید این سئولات پاسخ داده شوند تا بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در یک بستر شفاف انجام شود.
در پایان این پانل آقای دکتر قوامی نماینده مجلس شورای اسلامی که ریاست این پانل را برعهده داشت در سخنانی وضعیت تصویت بودجه سال 1398 را در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تلفیق تشریح نمودند و در ادامه بودجه ریزی و میزان تحقق بودجه را مهمترین شاخص کارایی یک دولت دانست و گفت: اگر بودجه اهداف اسناد بالادستی را محقق نکند باید بازگشت داده شود زیرا توجه به قوانین بالادستی در بودجه ریزی خیلی مهم است.
کارگاه تخصصی تجربیات اجرای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در استان ها صبح روز چهارشنبه 19 دیماه در سالن بانو امین با حضور اعضاء پانل: ا- مهندس تعمت ا.. ترکی. 2- آقای دکتر بهاری فری. 3- دکتر محمد جواد حضوری. 4- دکتر محمدرضا امینی برگزار گردید. در این بخش ابتدا آقای کریم اسکندری ، شادی عرفان مشیدی، بهناز مهدی زاده اسفنجانی به ارائه مقاله در خصوص« نقش تفویض اختیار مدیران در استقرار بودجه ریزی عملیاتی در سازمان های دولتی پرداختند. در این مقاله تاکید شد مزایای تفویض اختیار باعث افزایش بازدهی،افزایش علاقه به انجام کار، تقویت همکاری و دست جمعی، تکمیل انفرادی و جلوگیری از اتلاف وقت می شود.
در ادامه مقاله مهندس نعمت ا... ترکی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در خصوص «استقراربودجه ریزی برمبنای عملکرد تحولی نوین در ادارات کل استانی تهران» توسط معاون ایشان ارائه شد. وی سه هدف عمده بودجه را برنامه ریزی، همکاری و مشارکت و نظارت و کنترل عنوان کرد و اصلاحات اخیر نظام بودجه بندی کشورها را حرکت به سوی بودجه ریزی عملیاتی که بر سنجش عملکرد سازمان ها تأکید می کند، عنوان کرد و اشاره کرد که در نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد بودجه به نتیجه تخصیص داده می شود نه به هزینه ها.
سپس حسن طلائی، معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به ارائه مقاله خود در خصوص « مراحل اجرایی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی» پرداخته و تاکید کرد: مزایای بودجه ریزی عملیاتی را بهبود نحوه تخصیص منابع، صرفه جویی کلان در منابع مالی کشور، واقعی شدن قیمت های انجام کار، ارتقای نظام اطلاعات و اصلاح فرایند ها و روشهای جاری انجام کار در امور حاکمیتی می باشد.
در ادامه آقای دکتر علی بهاری فر، عضو هئیت علمی دانشگاه پیام نور و معاون امور اجرایی و پشتیبانی دیوان محاسبات کشور به ارائه مقاله خود در خصوص« پیاده سازی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در دیوان محاسبات کشور- هزینه یابی» پرداخت. وی در مقاله خود تاکید کرد: فرایند اجرای نظام بودجه ریزی برمبنای عملکرد شامل برنامه ریزی، هزینه یابی و مدیریت عملکرد می شود. ایشان با تجربه استفاده از پیاده سازی برنامه در دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: برنامه ریزی در دیوان محاسبات کشور بسیار دقیق، علمی و متناسب با شرایط زمانی انجام و برنامه بسته می شود و تبدیل به کتاب و در کشور و استان ها به نحو مناسب اجرا می شود. وی در توضیح هزینه یابی نیز افزود: نظام هزینه یابی اطلاعات لازم در باره قیمت تمام شده و سایر شاخص های هزینه ای را فراهم می آورد و مدیریت عملکرد هم در کنار اجرای مطلوب برنامه های دیوان محاسبات کشور با نظام ارزیابی عملکرد مشخص شده است.
آخرین نشست تخصصی و پانل علمی این کنفرانس با عنوان «بلوغ بودجه ریزی بر مبنای عملکرد به ریاست آقای دکتر عادل آذر و حضور آقایان دکتر سیدرحمت اله اکرمی، دکتر محمد قاسمی و مهندس نعمت اله ترکی و با ارائه گزارش آقای دکتر بیات دبیر کنفرانس در خصوص ارزیابی مدل بلوغ بودجه ریزی بر مبنای عملکرد برگزار شد.
سخنران این کارگاه آقای دکتر بیات دبیر کنفرانس و مسئول ارزیابی جایزه بلوغ بودجه ریزی بر مبنای عملکرد بود. ایشان ضمن بیان تاریخچه و نحوه اهداء جایزه بلوغ بودجه ریزی بر مبنای عملکرد، گفت: دستگاه هایی که این نوع بودجه ریزی را عملیاتی می کنند هم خود ارزیابی می کنند و هم ما به ارزیابی این دستگاه ها می پردازیم. نتایج خوبی از پیاده سازی بودجه ریزی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد حاصل شده است.
ایشان اظهار امیدواری نمود که سال به سال بر تعداد دستگاه های دریافت کننده تندیس و لوح تقدیر افزوده شود و همه دستگاه ها و تیم اقتصادی و نظارتی در جهت پیشبرد این برنامه ریزی تلاش نمایند و بین دستگاه های مختلف برای اجرای آن رقابت ایجاد شود.
در ادامه این کارگاه آقای دکتر اکرمی در پاسخ به سوال مطرح شده از سوی شرکت کنندگان در خصوص اقداماتی که برای استقرار بودجه ریزی بر مبنای عملکرد صورت گرفته است، گفت: بودجه ریزی بر مبنای عملکرد عملی نخواهد شد مگر اینکه نوع حسابداری ما از نقدی به سوی حسابداری تعهدی یا نیمه تعهدی حرکت کند و ما این حرکت را از سال 1389 آغاز کردیم. برای حسابداری تعهدی استاندارد نداشتیم که این استاندارهای را با کمک سازمان حسابرسی در 14 مورد تعیین نمودیم و در سال 1394 آن را به دستگاه ها ابلاغ کردیم. آقای دکتر اکرمی با بیان اینکه این مدل از مرحله نظری و تئوری عبور کرده و اکنون در مرحله اجرا و عمل می باشد گفت: در حال حاضر نظام باید انتخاب کند که نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را مستقر خواهد کرد یا نه.
در ادامه این کارگاه آقای مهندس ترکی گفت: استقراربودجه ریزی بر مبنای عملکرد را در شش دستگاه استان تهران آغاز کردیم و الان 31 استان همگی به دنبال عملیاتی کردن این مدل هستند. وی افزود: در سطح کشور و در خصوص بودجه ریزی بر مبنای عملکرد 2100 نفر نیروی انسانی آموزش دادیم، 8224 واحد مجری تعریف نمودیم، 527 مرکز فعالیت در دستگاه های اجرایی در سطح استان و شهرستان ها و 880 خدمت شناسایی کردیم و امیدواریم که با سرعت بیشتری این روند ها ادامه یابد.
آقای دکتر قاسمی عضو دیگر این پانل تخصصی بود. ایشان با بیان اینکه همه باید در حوزه مدیریت دولتی واقع بین باشند و همه نظامات اداری، اجرایی، مالی و ... از این کار پشتیبانی کنند. در مسیر درست حرکت کنیم. در حال حاضر مقدمات کار فراهم شده ، مجلس چارچوب های قانونی و حقوقی را فراهم نموده است و ضرورت دارد در شیوه های اجرایی و عملی دولت نیز تغییراتی ایجاد شود تا نتیجه کار در جهت رضایت مردم باشد.
در پایان این پانل آقای دکتر عادل آذر رئیس پانل، به تشریح فعالیت های دیوان محاسبات کشور در راستای هموار نمودن مسیر استقرار بودجه ریزی بر مبنای عملکرد پرداخت و گفت: مقدمه اجرای بودجه ریزی بر مبنای عملکرد استقرار حسابداری تعهدی است که گام های اساسی در این راستا برداشته شده است و تلاش می کنیم تا سال آینده50 درصد از نظام حسابداری جامعه بر اساس حسابداری تعهدی باشد.
همچنین در این کنفرانس پانل های تخصصی با موضوعات کارگاه تجربیات پیاده سازی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در وزاتخانه ها و بنگاه ها و کارگاه تجربیات پیاده سازیPBB در شرکت های دولتی و بانک ها با حضور اساتید و متخصصان حوزه های مربوطه برگزار شد.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۹ اسفند
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/