دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
نیکی و احسان، زکات نعمت هاست . امام جعفر صادق(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
دومين نشست درس هايي از قرآن با سخنراني حجت الاسلام ابوترابي فرد درديوان محاسبات کشور
1396/03/23
دومین نشست درس هایی ازقرآن با حضور رئیس کل، دادستان، معاونان، مستشاران، حسابرسان و مدیران کل ستادی دیوان محاسبات کشور با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل؛ در ابتدای این نشست آقای دکتر عادل آذر ضمن عرض خیر مقدم به آقای ابوترابی و عرض تبریک میلاد کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی (ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات حاضرین اظهار داشت: به دنبال مباحث گذشته از دیدگاه های آقای ابوترابی بهره کافی خواهیم برد.
در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد به بحث هدایت در قرآن کریم اشاره کرد و گفت: قرآن به عنوان مشعلی که فرا روی بشریت قرار گرفته است برای هدایت عموم انسانها بدون استثنا دو گونه است،1- ارائه طریق و نشان دادن راه و مسیربرای عموم انسانها 2- رساندن به هدف و مقصد« هدی للمتقین»، که اختصاص به اهل تقوا دارد. در این بخش قرآن فقط کسانی را که در این فرآیند به دانش خویش متعهد هستند به مقصد وصل می کند و به هر میزان که در فهم معارف دینی عارف و راسخ باشند از هدایت قرآن کریم بهره می برند.
آقای ابوترابی فرد مراتب هدایت را به درجات تقوا منوط دانسته و اضافه کرد: درجه بالای تقوا زمانی است که انسان تصمیمات و رفتارش مبتنی بر عقلانیت باشد، ایشان سلوک عقلانیت را همان طریق علم، دانش و وحی دانسته و در این رابطه به آیه «علم بالقلم» که دارای نکات بسیار ظریف و زیبایی در نقش دانش و قلم در معنا بخشیدن به مسیرعقلانیت اشاره کرد و گفت: اگر قلم نبود بشر از علم و دانش بی نصیب و از نعمت قرآن، نهج البلاغه و سنت پیامبر اسلام (ص) محروم می شد و فصل تمایز انسان از سایر موجودات را قلم که همان عقل و دانش است، برشمرد.
وی در بخش دیگری ازسخنانش به نقش ایمان در سعادت انسان پرداخت و اشعار داشت: لازمه ایمان سلوک عقلانی است و مؤمن کسی است که به کمال عقلانی رسیده است وامیال و هوس های نفسانی او تحت حاکمیت قدرت مقتدری که تربیت شده مکتب وحی که همان عقل است، می باشد و در این زمینه وجود نازنین پیامبراسلام(ص) عقل اول است که در قله عقلانیت جلوه گر می باشد.
وی در پایان مباحث خود به ویژگی های مومنان از نظر قرآن اشاره کرد و در این رابطه افزود: ایمان به عالم غیب، اقامه نماز و انفاق از ویژگی های بارز مومنان است.
گفتنی است ادامه مباحث این نشست به یکشنبه آینده موکول شد.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/