دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
نیکی و احسان، زکات نعمت هاست . امام جعفر صادق(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
برگزاري نشست درس هايي از قرآن با سخنراني حجت الاسلام ابوترابي فرد در ديوان محاسبات کشور
1396/03/08
نشست درس هایی از قرآن با حضور رئیس کل، دادستان، معاونان، مستشاران، حسابرسان و مدیران کل ستادی دیوان محاسبات کشور با سخنرانی حجت الاسلام ابوترابی فرد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ در ابتدای این نشست آقای دکتر عادل آذر ضمن عرض خیر مقدم به آقای ابوترابی فرد و عرض تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به حاضرین در نشست، گفت: پیرو جلسات هم اندیشی دیوان محاسبات که جناب آقای ابوترابی در آن جلسات سخنرانی داشتند و رهنمودهای ایشان با استقبال روبه رو شد، از ایشان دعوت شد که در روزهای یکشنبه هر هفته ماه مبارک رمضان از ساعت 12 تا 13مباحث اخلاقی را در سطح اخلاق مدیریتی با الهام از آیات شریف قرآن کریم بیان کنند.
در ادامه این نشست حجت الاسلام ابوترابی فرد در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به آیه 185 سوره بقره « شَهرُ رَمَضانَ الَّذِی اُنزِلَ فیهِ القُرءانُ هُدًی لِلنّاسِ وبَیِّناتٍ مِّنَ الهُدی والفُرقانِ...» اشاره کرد و گفت: با توجه به این آیه خداوند ماه رمضان را مورد تکریم قرار می دهد و نزول قرآن را در این ماه عزیز معرفی می نماید. ایشان در ادامه افزود: از این آیه و بعضی آیات دیگر قرآن استنباط می شود که قرآن به دو صورت نازل شده است؛ یکی نزول دفعی بر قلب پیامبر(ص) و دیگری نزول تدریجی در دوران بعثت، که این آیه شریفه ناظر بر نزول دفعی قرآن بر قلب مبارک پیامبر اسلام(ص) می باشد و البته قرآن کتاب هدایت برای همه جامعه بشری است.آقای ابوترابی هدایت الهی را 2 گونه برشمرد که یکی هدایت عام است و دیگری هدایت خاص. هدایت عام برای همه موجودات و ذرات عالم است که در همان مسیری که ذات اقدس تعریف کرده اند، حرکت می کنند، لیکن هدایت خاص را مخصوص انسان ها دانست و افزود: این همان فطرت انسان است و در حقیقت قرآن به یاری انسان آمده است تا برای هدایت و پشتیبانی فطرت انسانی به آن کمک کند و هدایت متقین، هدایت خاص است که هدف آن به مقصد رساندن می باشد و کسانی به مقصد می رسند که اراده جدی داشته باشند و طبق برنامه الهی حرکت کنند. وی در بخش دیگری از سخنانش به توصیف متقین با توجه به آیات قرآنی پرداخت و اشعار داشت: هرکس تصمیم دارد حق را بشناسد و در راه تقوا و حق قدم بردارد با تقوا است و خطبه متقین امام علی(ع) در نهج البلاغه اوج صفات متقین است. ایشان در پایان افزود هر قدر تقوا بیشتر شود استفاده از قرآن نیز بیشتر می شود لذا اگر انسان در مسیر تقوا باشد معارفی از قرآن می گیرد که دیگران از آن محرومند، بنابراین در استفاده از قرآن تلاش کنیم تا به حوزه تقوی نزدیک شویم و یکی از برنامه های قرآن برای افزایش تقوا «روزه» است.
گفتنی است ادامه مباحث این جلسه به یکشنبه هفته آینده موکول گردید.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/