دیوان_محاسبات_کشور
جستجو
 
Rss اخبار
نیکی و احسان، زکات نعمت هاست . امام جعفر صادق(ع)                             مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند . مقام معظم رهبری                               سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی  EnglishEnglish
/ اخبار دیوان
/
/
/
دستگاه هاي نظارتي و بازرسي نقش برج مراقبت را دارند
1395/10/13
نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت، وزارتخانه ها، سازمان ها و استانداری های سراسر کشور با حضور رئیس جمهور، رئیس کل دیوان محاسبات کشور و مسئولین سایر دستگاه های نظارتی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، در این نشست رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ابتدا با گرامیداشت حماسه 9 دی، هدف از این نشست ها را انجام نیکو و شایسته امر «نظارت» و «بازرسی» دانست و گفت: شأن دیوان محاسبات کشور تعریفی است که قانون برای آن در نظر گرفته است، یعنی صیانت از بیت‌المال و اعمال کنترل و نظارت مستمر مالی به منظور پاسداری از بیت‌المال در قالب بودجه کل کشور و نظارت بر دستگاه‌ها، مؤسسات و وزارتخانه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند.
آقای دکتر عادل آذر وظیفه دیوان محاسبات کشور را کنترل بیرونی بر دولت و نقش سایر بازرسان ادارات را کنترل داخلی بر دستگاه‌های دولتی دانست و افزود: دستگاه‌های نظارتی به منزله «برج مراقبت» هستند و خطای برج مراقبت باید صفر باشد. اگر برج مراقبت هم دچار خطا بشود اراده های مدیریتی از بین می رود.
رئیس کل دیوان محاسبات در تشریح این نقش افزود: شعاری که دیوان محاسبات انتخاب کرده است نیز برنقش برج مراقبت بودن این سازمان تاکید دارد. این شعار مبتنی بر نظارت و بازرسی مستمر دیوان محاسبات کشور است. در نظارت مستمر نمی‌توان موقت، ناپایدار، باری به هر جهت، اگر شرایطی پیش آمد و یا اگر حادثه‌ای افتاد عمل کرد.
آقای دکتر عادل آذر سیاست دیگر دیوان محاسبات را پیشگیری دانست و گفت: علت وقوع بخش عمده ای از تخلفات و خطاها عدم آگاهی نسبت به قوانین و مقررات می باشد و تحقیقات ما نشان می دهد که حدود 80 درصد از خطاها از ناآگاهی مدیران اجرایی و غفلت است. از اینرو باید آموزش های لازم به مدیران داده شود تا از وقوع این خطاها جلوگیری به عمل آید.
رئیس کل دیوان محاسبات با تاکید بر اینکه حوزه های نظارت و بازرسی کشور نباید تفکیک بشوند، گفت: ما یک نظامی به نام نظام بازرسی و نظارت داریم که اگر آموزش های لازم و اخطارهای برج مراقبتی داده شود، ورودی دیوان محاسبات نیز کم می شود. دستگاه های نظارتی باید مشروعیت حرفه ای داشته باشند و دستگاه های اجرایی ما را در جایگاه نظارتی بپذیرند و این مشروعیت حرفه ای را قائل باشند که لازمه آن داشتن دانش حرفه ای و مقبولیت حرفه ای و تسلط در کار حرفه ای است.
ایشان به ویژگی هدایت گری شعار دیوان محاسبات هم اشاره کرد و افزود: نظارت دلسوزانه و هدایت گرانه نظارتی است که به جای مچ گیری، مشاوره های لازم داده شود و هدایت های ضروری صورت پذیرد.
آقای دکتر عادل آذر در ادامه به بیان اهمیت نظارت هوشمندانه و سیستمی کردن نظارت پرداخت و گفت: بررسی ها نشان می دهد که اگر ما یک نظام هوشمند الکترونیکی داشته باشیم مواردی مشابه پرونده حقوق های نامتعارف پیش نمی آید. یعنی همانطور که دولت هوشمند و مجلس هوشمند داریم، باید نظارت هوشمند نیز داشته باشیم.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور نظارت مستمر و موثر را اعتماد آفرین خواند و تصریح کرد: اعتماد اصیل سرمایه اجتماعی دولت است.
آقای دکتر عادل آذر در ادامه سخنان خود استقرار نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از راه های صیانت از بیت المال بودجه ریزی بر مبنای عملکرد است. یعنی بودجه ریزی باید مبتنی بر بهره وری، اثربخشی،کارایی و صرفه اقتصادی باشد.
رئیس کل دیوان محاسبات یکی دیگر از نیازهای نظارت هوشمند را استقرار سامانه ثبت حقوق و دستمزد کارکنان دولت دانست که در لایحه برنامه ششم توسعه هم آمده است.
ایشان منافذ قانونی ای که در قوانین و دستورالعمل های بانک ها و بیمه ها و شرکت های دولتی وجود دارد را محل ابهام و تفسیر خواند و آمادگی دیوان محاسبات به عنوان سازمانی حرفه ای را در راستای ارائه مشاوره و رفع مشکلات و موانع دستگاه ها اعلام نمود.
/ /
مشاهده نظرات ( 0
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد
حسابرسی زیست محیطی
عضویت و ورود اعضا
ورود به پست الکترونیکی اختصاصی
دانش حسابرسی
پژوهشنامه دیوان
آثار علمی پژوهشی
کانون پژوهشگران
دانش حقوق و مالیه
سامانه نظام پیشنهادهای دیوان محاسبات کشور
سامانه کتابخانه الکترونیکی
سامانه آموزش الکترونیکی
/
Copyright © 2010-2011 DMK. All rights reserved.
Design By Dorsa portal
/