دیوان محاسبات کشور
/ اخبار دیوان
/
/
/
برگزاري هفتمين جلسه هم انديشي ديوان محاسبات کشور با حضور آيت الله دکتر محقق داماد
1396/08/23
هفتمین جلسه هم اندیشی در دیوان محاسبات کشور با حضور حضرت آیت ا..دکتر محقق داماد، رئیس کل، دادستان، معاونین رئیس کل، مستشاران، مدیران و حسابرسان کل دیوان محاسبات کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، در این نشست آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم، با اشاره به شخصیت برجسته علمی و معنوی آیت ا.. دکتر محقق داماد، از حضور ایشان در دیوان محاسبات کشور ابراز خشنودی نمود.
در ادامه جلسه، آیت ا.. دکتر محقق داماد با عرض تسلیت به مناسبت وقوع زلزله در غرب کشور و جان باختن جمعی از هموطنان در این حادثه، دیوان محاسبات کشور را یکی از مراکز مهم علمی و عملی دانست که علم و عمل را یکجا به کار می برد.
ایشان در ادامه سخنان خویش، به تشریح مفهوم بیت المال در اسلام پرداخت و گفت: برای اولین بار در زمان پیامبر اسلام(ص) این مفهوم وارد ادبیات اسلام شد و مرکزی برای تقسیم غنایم جنگی ایجاد گردید.
آیت ا..دکتر محقق داماد با تاکید بر اهمیت صیانت از بیت المال در اسلام، افزود: وسواسی که مردم باتقوا در حفظ بیت المال داشتند درباره هیچ اموالی نداشتند. متصدیان باتقوای بیت المال و در راس آنان حضرت علی(ع) همیشه دغدغه صیانت از بیت المال را داشتند و این دقت در محاسبه تا حدی بوده است که حضرت علی(ع) در نامه ای به زمامداران فرمودند: کاغذ کم است پس فاصله بین خطوط برای نوشتن را کم کنید تا در مصرف کاغذ صرفه جویی شود.
در ادامه، آیت ا..دکتر محقق داماد با توصیه به مسئولین دیوان محاسبات کشور که بیت المال حق همه است و جزو حقوق عمومی است، گفت: شما امین ملت ایران هستید و این ملت به شما اعتماد کرده است. نادیده گرفتن کوچکترین حق، در واقع نادیده گرفتن حق همه است.
/ /