دیوان محاسبات کشور
/ اخبار دیوان
/
/
/
ديدار رئيس کل و دادستان ديوان محاسبات کشور با آيت الله العظمي مکارم شيرازي و آيت الله سعيدي
1396/04/24
آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور به همراه آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور ضمن سفر به شهر مقدس قم و زیارت بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، در دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی حفظه الله حضور یافته و با معظم له دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در این دیدار ضمن خیرمقدم و ابراز خوشبختی از این دیدار، بیان داشت: مایه نگرانی ما این است که گاهی در نظام جمهوری اسلامی موضوعی رسانه ای می شود و در بین مردم فراگیر می گردد و باعث مشوش شدن اذهان مردم می شود. ما هم در سهم خود باید در جهت برطرف شدن تشویش اذهان عمومی تلاش کنیم.
این مرجع تقلید در ادامه اظهار داشت: اختلاف نظر در بین قوای نظام باعث بیشتر شدن سوء ظن مردم می شود از اینرو باید در چنین مواردی ورود کنیم تا باعث سردرگمی مردم و بدبینی آنان به نظام نگردد. چرا که همه ما در رفع این سوء ظن ها مسئول هستیم.
معظم له در ادامه بیان داشت: در خصوص فیش های حقوقی در برخی از مطبوعات مبالغ چند صد میلیونی درج شده است که در صورت کذب بودن خبر باید عاملین انتشار این اخبار بازخواست شوند تا از مشوش شدن افکار عمومی جلوگیری گردد.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه در نگاه فقهی، غیر متعارف غیر قانونی است، اظهار داشت: باید بر روی نامتعارف ها حساس باشید و مباحثی همچون حقوق های نجومی را به سرعت و خارج از نوبت رسیدگی نمایید.
ایشان با تاکید بر اینکه اساس جامعه بر اعتماد است، گفت: اگر اعتماد دولت به ملت و برعکس از بین برود کاری پیش نمی رود، بنابراین در شرایط خاص کنونی هرچیزی که به اعتماد مردم ضربه می زند باید سریع تعیین تکلیف شود.
معظم له در این دیدار تاکید نمود: هم کار را به نحو خوب انجام دهید و هم فعالیت های انجام شده را در سطح ملی به خوبی اطلاع رسانی نمایید.
دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام همکاران دیوان محاسبات کشور به ایشان و تشریح وظایف و اهداف دیوان محاسبات کشور بر اساس قانون اساسی، صیانت و پاسداری از بیت المال را از وظایف اصلی این نهاد عنوان کرد و ابراز داشت: رسیدگی به بودجه کل کشور توسط دیوان محاسبات در استان ها و مرکز صورت می گیرد و در قالب گزارش تفریغ بودجه ارائه می گردد. در ادامه، تخلفات محقق شده از طریق دادسرای دیوان محاسبات با دادخواست دادستان به هیات های مستشاری ارجاع می شود و نهایتا انشاء رأی می گردد.
دکتر عادل آذر با توجه به دغدغه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در خصوص حقوق های نجومی، ضمن تشکر از رهنمودهای ایشان در این خصوص، اظهار داشت: براساس اذعان رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس حرفه ای ترین کار، مبتنی بر مستندات و رسیدگی ها در بحث حقوق های نجومی در دیوان محاسبات کشور صورت گرفته است. این رسیدگی که با ماموریت جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و بسیج شدن تمامی پرسنل دیوان محاسبات، صورت گرفت، باعث برگشت مبلغ بیش از بیست و سه میلیارد تومان از 397 نفر که حقوق نامتعارف دریافت کرده بودند، شد. همچنین مبلغ حدود 7.000.000.000 تومان بابت تسهیلات نامتعارف در راستای پیگیری های دیوان محاسبات برگشت شده و تعیین تکلیف شد که برخی از تسهیلات که نرخ سود آنها طبق ضوابط نبوده، مطابق نرخ مصوب مراجع ذیصلاح سود آن پرداخت گردد.
ایشان در پایان دیدار با اشاره به پرداخت های غیر قانونی توسط 100 دستگاه اجرایی، بیان داشت: پرونده های آنها تشکیل و در دادسرای دیوان در دست بررسی و رسیدگی می باشد که در برخی موارد نیز رأی به جبران ضرر و زیان و نیز انفصال از خدمت، تذکر و ... برای آنان صادر شده است.
آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور نیز در این دیدار بیان داشت: انتظام بخشی به امور مالی کشور و اطمینان بخشی به حاکمیت کشور در زمره وظایف دیوان محاسبات کشور می باشد و ملاک دادسرای دیوان محاسبات در رسیدگی ها قانون است.
در ادامه این سفر، رئیس کل دیوان محاسبات به همراه دادستان دیوان محاسبات کشور و مدیرکل دیوان محاسبات قم با آیت الله سیدمحمد سعیدی امام جمعه قم و تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها دیدار کرد.
در این دیدار آیت الله سیدمحمد سعیدی با اشاره به حساسیت بالای مسئولیت های دیوان محاسبات کشور، گفت: دیوان محاسبات باید مساله بسیار مهم و حساس و ضروری پیشگیری بهتر از درمان است را سرلوحه امور قرار دهد تا از هزینه های احتمالی و خسران های بعدی جلوگیری شود.
تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها خاطر نشان کرد: تدبیر در اموری که باعث تسهیل اقدامات دیوان محاسبات از یک سو و بهداشت اقتصادی جامعه از سوی دیگر گردد، از مسائل ضروری در این مجموعه است.
وی اظهار داشت: همانگونه که دیوان محاسبات حافظ منافع مالی و اقتصادی کشور است باید مسئول و پاسدار حفظ آبرو و حیثیت نظام هم باشد.
آیت الله سعیدی در ادامه با تاکید بر ضرورت هرچه بیشتر نظارت دیوان محاسبات کشور، گفت: ورود به بعضی مسائل و نظارت بر عملکرد مالی دستگاه ها قبل از اینکه گزارشی دریافت شود می تواند از بروز تخلفات احتمالی جلوگیری نماید و مانع به وجود آمدن هزینه های سنگین گردد.
تولیت حرم کریمه اهل بیت(ع) خاطر نشان کرد: تا وقتی مسئولین مملکت با عملکرد و انجام وظایف خود، خداوند را یاری کنند، خداوند هم آنها را یاری خواهد کرد و از خداوند خواستار توفیق این مجموعه و حفظ آبرو و حیثیت نظام و کشور هستیم.
دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام و درود کارکنان دیوان محاسبات، در خصوص دیوان محاسبات و وظایف آن اظهار داشت: دیوان محاسبات بر اساس اصولی از قانون اساسی ناظر مالی و پاسدار بیت المال تعریف شده است و البته یکی از بازوهای نظارتی و حاکمیتی در قوه مقننه است. دیوان محاسبات به عنوان ناظر مالی کشور از بیت المال پاسداری می کند و بر اساس اختیارات قانونی، تمامی دستگاه هایی که از بودجه دولتی استفاده می کنند را بررسی و حسابرسی مالی می نماید.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور افزود: بروز و ظهور این نظارت در تفریغ بودجه سالانه نمود پیدا می کند و گزارش تفریغ بودجه پس از تصویب در هیات عمومی دیوان محاسبات به کمیسیون بودجه و محاسبات و خلاصه آن نیز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت می شود و براساس قانون اصل گزارش تفریغ بودجه در سایت دیوان محاسبات کشور اطلاع رسانی عمومی می گردد و در صورت وجود تخلفات موارد به دادسرای دیوان محاسبات جهت رسیدگی ارجاع می شود. علاوه بر اینها حسابرسی موردی، موضوعی و دستگاهی نیز با تصمیم دیوان محاسبات مورد رسیدگی قرار می گیرد.
آقای دکتر عادل آذر خاطر نشان کرد: در رسیدگی به یک پرونده، اگر تخلفی صورت گرفته باشد، دیوان محاسبات به صورت مستقل با وجود دادستانی و حاکم شرع احکامی از جمله انفصال از خدمات دولتی، استرداد وجوه دریافتی غیر متعارف در بحث حقوق های نجومی، تعیین ضوابط قانونی در بازپرداخت وام های غیر اصولی و… را صادر می کند و اگر هم جرمی صورت گرفته باشد پرونده به محاکم قضایی ارجاع داده می شود.
در ادامه این جلسه، آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور گفت: دیوان محاسبات کشور، کامل ترین مجموعه نظارتی در کشور است که مشابه آن در داخل و خارج از کشور وجود ندارد و این یکی از ابتکارات جمهوری اسلامی می باشد که در کنار قوای حاکم بخصوص در بحث اجرا، یک ناظر تخصصی مالی در سطح دیوان محاسبات ایجاد کرده است.
دادستان دیوان محاسبات کشور افزود: براساس قانون تمام قوای سه گانه و حتی رؤسای قوا از حیث مالی و محاسباتی و عملکرد مالی محاسباتی و از حیث حوزه تخصصی در مقابل دیوان محاسبات کشور مسئول هستند و باید پاسخگو باشند.
آقای شجاعی خاطر نشان کرد: با توجه به انتخاب رئیس و دادستان دیوان محاسبات توسط منتخبین ملت در مجلس شورای اسلامی، این مجموعه فقط در مقابل ملت و نمایندگان ملت پاسخگو است و تلاش می کند در راستای منویات مقام معظم رهبری و رفع دغدغه های ایشان حرکت نماید و پاسخگو باشد.
دادستان دیوان محاسبات کشور در ادامه اظهار داشت: در باب ضرر به بیت المال، صفر تا صد تخلفات با دقت بالا و اهتمام ویژه در دیوان محاسبات رسیدگی می شود و احکام مربوطه نیز مثل انفصال از خدمت و… صادر می شود.
دادستان دیوان محاسبات تاکید کرد: دیوان محاسبات هم مرجع تولید کننده گزارش است و هم با توجه به اختیارات قانونی که دارد می تواند احکام مربوطه در تخلفات را صادر و نسبت به اجرای احکام اقدام نماید.
/ /