دیوان محاسبات کشور
/ اخبار دیوان
/
/
/
برگزاري نشست علمي آشنايي با قراردادهاي بين المللي دستگاههاي دولتي درديوان محاسبات کل کشور
1396/04/14
نشست علمی آشنایی با قراردادهای بین المللی دستگاههای دولتی با حضور مستشاران، روسای شعب دادیاری، حسابرسان و مدیران کل ستادی دیوان محاسبات کشور با سخنرانی دکتر عبدالحسین شیروی استاد تمام دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل؛ در ابتدای این نشست آقای دکتر مقیمی رئیس مرکز آموزش و برنامه ریزی ضمن عرض خیر مقدم به آقای دکتر شیروی و حاضرین در نشست، دکتر شیروی را فردی صاحب نظر و نویسنده کتب مختلف در عرصه حقوق بین الملل معرفی کرد.
در ادامه این نشست آقای دکتر شیروی با ابراز خرسندی از اینکه در جمع تلاشگران دیوان محاسبات قرار گرفته است به بیان پیچیدگی قراردادهای بین المللی پرداخت و افزود: نظام حقوقی است که به قراردادها روح و جان می بخشد.
وی ویژگی های قراردادهای بین المللی را، انعقاد و اجرای قرارداد در فضای حقوقی بیش از یک کشور، پول موضوع قرارداد( ارز، نحوه پرداخت، تأمین منابع مالی)، فاصله جغرافیایی بین کشورها، پیچیدگی قراردادهای بین المللی از نظر زمان، قیمت و حجم و مقررات سخت گیرانه داخلی برای دستگاههای دولتی برشمردند.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: موافقتنامه و قراردادهای منعقده بین دولت ها، شرکت ها و اشخاص در سطح جهان، جهانی شدن را تحت کنترل درآورده و آن را تنظیم می کند. این رویه نقش اول را در کنترل و تنظیم جهانی شدن، به دولت ها می بخشد و در مرحله دوم نقش شرکت ها و افراد را در فرایند جهانی شدن مطرح می کند.
دکتر شیروی در پایان با بیان اینکه تهیه پیش نویس قرارداد، در تنظیم قراردادهای بین المللی اولین گام تعیین اهداف و نحوه رسیدن به آن می باشد و همواره طرف های خارجی ترجیح می دهند که این وظیفه را متقبل شوند. در مقابل طرف های ایرانی به دلیل عدم توانایی، عدم ردیف بودجه وتنبلی، توجه به پیش نویس نداشته لذا به متن ارائه شده توسط طرف خارجی، اظهار نظر می نمایند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که این نشست ها استمرار داشته باشد.
/ /