دیوان محاسبات کشور
/ اخبار دیوان
/
/
/
دوره آموزشي- توجيهي کارکنان جديدالاستخدام ديوان محاسبات کشور برگزار شد
1396/02/19
مراسم افتتاحیه دوره آموزشی- توجیهی کارکنان جدید الاستخدام دیوان محاسبات کشور با حضور رئیس کل، دادستان و دیگر مسئولان دیوان محاسبات کشور و نیروهای تازه استخدام این سازمان در سالن مدرس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، درآغاز این مراسم آقای دکتر عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تشکر از مرکز آموزش و برنامه ریزی، به بیان نقش دیوان محاسبات کشور در تحقق شعار سال «اقتصادمقاومتی، تولید، اشتغال» پرداخت و از اهمیت نقش انتقال تجربیات و آموزش برای نیروهای جدیدالاستخدام سخن گفت.
 
آقای دکتر عادل آذر در ادامه افزود: مرکز آموزش به گونه ای برنامه ریزی کرده است که همکاران پس از چند ماه حضور عملی در محل کار و آشنایی تجربی با وظایف دیوان در این دوره شرکت می کنند و حالا این برنامه ها، آموزش ها، توصیه ها و تجربیات برای آنان در این دوره آموزشی ملموس تر می شود.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور از نیروهای جدید الاستخدام خواست تا برای تحقق شعار سال مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که سال« اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده است، تلاش کنند و با اعمال حسابرسی مبتنی برعملکرد با رویکرد اقتصاد مقاومتی که در برنامه جامع سال 96 تدوین شده است به استقلال حرفه ای جامه عمل بپوشانند. ایشان در ادامه ضمن برشمردن جایگاه دیوان محاسبات کشور و حساسیت کار در دیوان محاسبات اظهار نمود: آوازه این دیوان امانتی نزد ما است که باید آن را حفظ کنیم و در ارتقاء آن کوشش کنیم، سپس با توصیه هایی به کارکنان جدید اضافه کرد: بدانیم به چه سازمان مهم و تاثیر گذاری وارد شده ایم و از این حیث شاکر خداوند باشیم ودر نظر داشته باشیم که رعایت آداب اداری، اخلاق اسلامی و دانش حرفه ای در این سازمان بسیار ضروری است، ایشان در ادامه رعایت قوانین و مقررات و سلسله مراتب اداری، احترام به پیشکسوتان و بهره گیری از تجارب آنان در رعایت اصول اخلاق حرفه ای مانند امانتداری، حرفه گرایی و تسلط بر دانش حرفه ای را از جمله الزامات و معیارهای شایستگی، رشد و ارتقاء در دیوان محاسبات برشمرد و اظهار نمود: دیوان محاسبات نیز ساز و کارهایی برای شناسایی، توانمندسازی و ارتقاء کارکنان فراهم نموده است.
در این مراسم همچنین آقای فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور طی سخنانی با توجه به اهمیت و جایگاه دیوان محاسبات، این دیوان را کاملترین، تخصصی ترین و مردمی ترین مرجع نظارتی در امور مالی، حسابرسی، نظارتی و بی بدیل ترین در صیانت از حقوق بیت المال دانست.
 
دادستان دیوان محاسبات در ادامه افزود: تعقیب هر رویداد مالی به منظور حفظ حقوق بیت المال و ایجاد نظم و انضباط مالی، در کلیه مراحل اعم از تحقیقات مقدماتی، تکمیل تحقیقات، کشف و تعقیب، اعلام جرم و اقامه دعوا پیرامون رویدادهای مالی، ختم تحقیقات، اظهار نظر نهایی و صدور رأی بدوی و تجدید نظر و اجرای احکام صادره کلاً در دیوان محاسبات انجام می پذیرد به همین دلیل دیوان محاسبات کاملترین مرجع رسیدگی به امور حسابرسی، نظارتی و مالی است.
دادستان دیوان محاسبات انتظام به امور، اطمینان بخشی به حاکمیت و مردم و صیانت از حقوق بیت المال را سه وظیفه اساسی و از اهداف سازمانی دیوان محاسبات برشمرد که لازم است کارکنان جدیدالاستخدام در تحقق آنها تلاش نمایند.
 
آخرین سخنران مراسم افتتاحیه آقای دکتر مقیمی رئیس مرکز آموزش و بهسازی منابع انسانی ضمن تشریح برنامه های مرکز آموزش برای توانمندسازی کارکنان به بیان مهمترین اقدامات آموزشی مرکز آموزش در سال 96 پرداخت و اقدام جدید دیوان در زمینه انتشار تقویم آموزشی در آینده و تهیه شناسنامه آموزشی و شغلی کارکنان و آموزش های لازم در جهت چابک سازی، توانمندسازی نیروی انسانی را تشریح و از راه اندازی نظام پیشنهادات در خرداد ماه خبر داد.
سخنران بخش دوم این مراسم آقای دکتر بهاری فر معاون امور اجرایی و پشتیبانی دیوان محاسبات کشور بود که به اهمیت نظارت که وظیفه اصلی دیوان محاسبات است، اشاره کرد و در این رابطه گفت: ناظر باید خیلی قوی تر از مجری باشد در غیر این صورت نمی تواند خوب نظارت کند لذا باید بهترین کارکنان را برای دیوان محاسبات گزینش کنیم و در مقابل بهترین خدمات را برای آنها فراهم نمائیم. بنابراین تاکید ما بر این است که جذب نیروی انسانی از طریق آزمون ها صورت گیرد.

شایان ذکر است این دوره آموزشی از شنبه96/2/16شروع شده و تا چهارشنبه 96/2/20 به مدت پنج روز ادامه دارد. در این دوره آموزشی،کارگاه های آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات مالی و محاسباتی، آشنایی با سیستم سنا و اتوماسیون اداری، آشنایی با مبانی حفاظت و حراست از اطلاعات، آشنایی با کار تیمی و حل مسأله، آشنایی با حسابداری بخش عمومی، آشنایی با گزارش تفریغ بودجه و مراحل تهیه آن، آشنایی با موازین اخلاق حرفه ای، آشنایی با مبانی استنباط و تفسیر قوانین و مقررات، سیاست ها و اولویت های برنامه حسابرسی سال 1396 برای نیروهای جدیدالاستخدام در نظر گرفته شده است.
/ /